Pane Pospíšile, kolik berete na dietách? Europoslanec nevěděl

27.10.2014 22:07

Hostem pondělního Hyde Parku byl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). S moderátorkou Barborou Kroužkovou diskutoval o rozpočtu EU, o výši platu europoslanců, o neúspěchu TOP 09 v posledních volbách i o tom, zda se na státní svátek 28.října zúčastní jeho oslavy na Pražském hradě.

Pane Pospíšile, kolik berete na dietách? Europoslanec nevěděl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Pospíšil uvedl, že hlasoval pro navýšení rozpočtu EU asi o 6 miliard euro, protože tyto peníze jsou určeny na program Erasmus, který umožňuje studentům vyjíždět na studijní pobyty v zahraničí. Jinak je ale Pospíšil zastáncem toho, že by v rámci EU nemělo docházet k vyššímu přerozdělování, než je tomu dnes.

Poslanci EP prý důchod 9000 euro neberou

Europoslanec odpověděl divákovi, který se ptal, co je pravdy na tom, že europoslanci si odhlasovali odchod do důchodu už v 55 letech a výši penze 9 tisíc euro. Podle Pospíšila může být výše důchodu těžko 9 tisíc euro, když výše platu europoslance činí něco přes šest tisíc euro. Navíc výše penze se odvíjí od toho, jak dlouho byl daný politik členem Evropského parlamentu. Přiznal ale, že podrobnosti nezná, jakmile se mu je podaří zjistit, zveřejní je do dvou týdnů na svém webu.

Poněkud z míry vyvedla Pospíšila otázka na to, kolik bere na dietách. Neodpověděl konkrétně, pouze uvedl, že diety europoslanci pobírají za účast na jednání europarlamentu. Hájil se tím, že nemá 40 lidí v týmu jako někteří jiní europoslanci, ale v zásadě jich je pět. Mezi ně rozděluje dvacet tisíc euro, které jsou na platy členů týmu určeny. Tvrdil také, že mezi placenými spolupracovníky nemá žádné příbuzné. Na kritiku médií, že v týmu má lidi z ODS, podotkl, že jde o zkušené lidi, kteří už v Bruselu působili.

Ohledně neúspěchu TOP 09 v posledních volbách podotkl, že tato strana musí uvažovat o tom, jak posílit svou strukturu v regionech, kterou podcenila. „Stranu ztělesňuje Schwarzenberg a Kalousek, osobnosti v regionech ale moc nejsou,“ přiznal.

TOP 09 je ztělesněním odkazu Václava Havla

Na otázku diváka, který tvrdil, že se odklonil od ODS, když byla na dně, a zda se tedy odkloní od TOP 09, která je nyní na stejném dně, například k nyní populárnímu hnutí ANO, vysvětlil, že po odchodu z ODS se chtěl věnovat Muzeu Kampa a práci v Nadaci Medy Mládkové. Pak ale dostal nabídku kandidovat za TOP 09 v eurovolbách, kterou se rozhodl využít. Finančně prý ale není na činnosti v europarlamentu závislý. Podotkl také, že pokud by TOP 09 zanikla, pravda láska v liberálně konzervativní politice by měla pokračovat, protože TOP 09 je podle Pospíšila ztělesněním odkazu Václava Havla.

Na oslavu 28.října na Hrad přijdu. Bylo by nedůstojné se neúčastnit

Na závěr pořadu Pospíšil oznámil, že oslav státního svátku vzniku Československa na Pražském hradě se 28.října zúčastní, protože to není akce prezidenta, ale oslava české státnosti. Redaktorka argumentovala, že bývalý i stávající rektoři Univerzity Karlovy nepřijdou, a někteří poslanci také ne, kvůli tomu, že Miloš Zeman na akci nepozval dva rektory vysokých škol, se kterými měl v minulosti spory. Na to Pospíšil reagoval tím, že se na Hrad nejde poklonit prezidentu Zemanovi, jde si tam připomenout práci našich předků, kteří po dlouhých bojích založili ČSR. „Připadá mi nedůstojné tam nejít,“ dodal europoslanec.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

13:51 To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

Aktivisté z Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) už jsou zase na scéně. Tentokrát drží hlad…