Pane Schwarzenbergu, co ta Saúdská Arábie? Co ten slzný plyn? A co tato vaše slova? trápil knížete Veselovský

13.11.2014 9:46

Prezident Miloš Zeman byl po návratu ze státní návštěvy Číny kritizován, že se snaží kvůli obchodu rozbít tradiční důraz české zahraniční politiky na lidská práva. Jak je to však s touto tradicí? Skutečně česká diplomacie byla v minulosti vždy tak „lidskoprávní“? Martin Veselovský z DVtv se na to vyptával Karla Schwarzenberga, předsedy TOP 09, který byl coby ministr zahraničí hlavním tvůrcem této politiky.

Pane Schwarzenbergu, co ta Saúdská Arábie? Co ten slzný plyn? A co tato vaše slova? trápil knížete Veselovský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

„Nemám nic proti tomu, aby prezident s sebou vozil podnikatele,“ ujišťuje Schwarzenberg s tím, že sám na své cesty zástupce byznysu bral a uznává, že zajištění mezinárodního obchodu je jedním z důležitých úkolů diplomacie.

„Jiná otázka je, jestli se kvůli tomu vzdalujeme od zásad dosavadní české zahraniční politiky,“ dodává. Mezi tyto zásady patří zejména důraz na lidská práva, který se prý uplatňoval již od roku 1990 a ministra Jiřího Dienstbiera. „A tím jsme se ve světě proslavili,“ zdůrazňuje předseda TOP 09.

Veselovský Schwarzenbergovi připomněl, že právě on, vehementní zastánce této zahraniční politiky, například v roce 2012 vedl diplomatickou misi do Bahrajnu, kde necelý rok předtím byly brutálně, s výsledkem několika mrtvých, potlačeny protivládní demonstrace. „To nebylo tak protidemokratické. Zde šlo o střet mezi sunnity a šíity, jako na celém Blízkém východě,“ vysvětloval exministr.

Ministr ale podle něj musí jezdit i do zemí, kde se lidská práva nedodržují. „Třeba v Saúdské Arábii jsem také byl, a přitom vím, že se tam lidská práva nedodržují,“ připustil. Veselovský mu připomněl, že se jedná o jednu z nekrutějších zemí na světě, kde nepřipouštějí volby, protirežimní opozice byla v podstatě vyvražděna a pozavírána, a přesto se Schwarzenberg snažil udržovat s touto zemí velmi přátelské vztahy. „Ale já jsem se také snažil udržovat dobré vztahy s Čínou,“ namítl s tím, že v žádné z těchto zemí nikdy neřekl, že jejich politika je správná.

Prezident podle něj chce dávat Čínu dokonce za vzor nám. „On řekl, že se přijel do Číny učit, jak zcivilizovat společnost,“ podivil se Schwarzenberg, načež jej moderátor upozornil, že Zeman použil slova „stabilizovat“ společnost.

Pak se bývalý ministr rozčílil, že Zeman mluvil o tom, že se nechce vměšovat do čínských záležitostí, což znamená, že jejím představitelům dává volnou ruku v otázkách Tibetu a Tchajwanu. Veselovský jej ale upozornil, že on sám jako ministr vydal tiskové prohlášení, v němž uznává jednotu Číny. „Víte, ono je to tak, že tónina tvoří muziku. Stejnou píseň můžete zpívat tak, či onak,“ vysvětlil Schwarzenberg tento rozpor.

Moderátor mu dále připomněl, že v roce 2012 vyznamenal disidenta z Ázerbájdžánu a popsal tamní režim jako „slušnou rodinnou diktaturu“. V témže roce Česká republika do této země dodala množství materiálu k potlačování občanských aktivit, třeba slzného plynu. „Pokud to odpovídalo našim zákonům, tak jsme tomu nemohli zabránit,“ řekl k tomu Schwarzenberg.

Do Saúdské Arábie, na jejímž ukrutném režimu se shodli, byl podle Veselovského za posledních deset let vyvezen zbrojní materiál za 20,5 milionu eur. „Jde o munici, ruční zbraně, bojová vozidla, výbušná zařízení,“ citoval ze zprávy s dotazem, zda je to v pořádku. „V zásadě ano,“ přikývl Schwarzenberg. „Saúdská Arábie je pro nás v této oblasti docela cenný spojenec, to musíme také přiznat,“ vysvětlil. Že to tam není s lidskými právy ideální, prý ví. „Ale život není ideální, a někdy člověk musí také mít partnery, s jejichž chováním není tak úplně srozuměný,“ dokončil.

Nikdy by prý ale neřekl, že schvaluje saúdské potlačování jiných náboženství, nebo to, že jsou tam omezena práva žen. „Tady jde o to, jestli se identifikuji s obsahem toho režimu. A to jsem ani v Bahrajnu, ani v Saúdské Arábii, ani nikde jinde neudělal,“ zdůraznil. Proti obchodu s těmito zeměmi však prý nic nemá, ale to nemá ani proti obchodu s Čínou. „Vy tady trošku mícháte jablka se švestkami,“ pokáral Veselovského.

Ten následně přešel k tématu prezidentských vulgarismů. „On říká, že se mnou inspiroval, a to je od něj velice hezké. Ale já bych se nikdy nevyjadřoval sprostě o ženách, to není můj způsob,“ ujistil Schwarzenberg. Už vůbec by to prý neřekl o ženách, které byly zavřené ve vězení. Prezidentovi by doporučil, aby si přečetl dopis jedné z členek skupiny Pussy Riot, popisující poměry v ruských nápravných zařízeních.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…