Pane demokraticky zvolený prezidente Erdogane, podporujeme vás. Toto po nepovedeném puči vzkazují světoví státníci

16.07.2016 13:18

Pokus o vojenský převrat, který se odehrál přes noc v Turecku, vyvolal jednohlasnou reakci ze strany světových vůdců. Ti, od USA přes Německo až po Ruskou federaci, svorně vyjádřili podporu demokraticky zvolené turecké vládě a volali po uklidnění situace.

Pane demokraticky zvolený prezidente Erdogane, podporujeme vás. Toto po nepovedeném puči vzkazují světoví státníci
Foto: Archiv TN
Popisek: Turecká krajina

Americký ministr zahraničí John Kerry, který je v současnosti v Rusku, vyjádřil „absolutní podporu turecké demokraticky zvolené, občanské vládě a demokratickým institucím“. Zdůraznil také nutnost vyhnout se při řešení konfliktu „násilí a krveprolití“. „Spojené státy sledují situaci v nejvážnějších obavách,“ řekl.

Ministerstvo zahraničí mezitím vydalo nouzové prohlášení, ve kterém apeluje na všechny americké občany pohybující se v současnosti v Turecku, aby dali vědět svým blízkým, že jsou v pořádku a aby vyhledali bezpečné přístřeší.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov také zdůraznil nutnost vyhnout se krveprolití a dodal, že současná situace v Turecku se musí vyřešit v souladu s tamní ústavou.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova je Moskva hluboce znepokojena událostmi v Turecku. Řekl také, že Moskva doufá, že ať již situace dopadne jakkoliv, o bezpečí ruských občanů bude postaráno. „Turecko je velmi důležitou regionální mocností. Samozřejmě že rovnováha Turecka a současná situace bude mít dopad na celý region.“ Uvedl také, že Moskva věří v brzký návrat „předvídatelnosti a řádu“.

Celý text zde

Mluvčí generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna řekl, že tajemník volá po uklidnění situace a její průběh pozorně sleduje.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zdůraznil, že Turecko je důležitým spojencem Aliance a volal po klidu a zdrženlivosti.

Podobně se vyjádřili i přední představitelé Evropské unie, předseda Evropské rady Donald Tusk a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

„Turecko je klíčovým partnerem Evropské unie. EU plně podporuje demokraticky zvolenu vládu, instituce země a právní stát,“ prohlásil Tusk v průběhu summitu v Mongolsku s tím, že apeluje na „rychlý návrat tureckých ústavních pořádků“.

Mogheriniová zdůraznila nezbytnou zdrženlivost při řešení situace. „Ve stálém kontaktu s delegací EU v Ankaře a Bruselu přímo z Mongolska. Volám po zdrženlivosti a respektu vůči demokratickým institucím,“ napsala Mogheriniová na svůj twitter.

„Velmi znepokojeni vývojem událostí v Turecku. Naše ambasáda pozorně monitoruje situaci. Britové by měli sledovat stránky zahraničního konzulátu,“ napsal na twitter nový britský ministr zahraničí Boris Johnson.

Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert uvedl, že je nutné „respektovat demokratický řád“ v Turecku. „Pro záchranu lidských životů musí být učiněno vše,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …