Pane generále Pavle, ten váš Západ rozpoutal dvě světové války. Těmi „západními hodnotami“ myslíte fašismus nebo plynové komory? Ptá se Zdeněk Zbořil

05.05.2018 18:46

Politolog Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro server První zprávy.cz okomentoval politické dění v posledních dnech. Prohlásil mimo jiné, že Západ kdysi rozpoutal dvě světové války, takže se není co divit, že se k hodnotám Západu nepřihlašují všechny země. Řekl toho ale ještě mnohem víc.

Pane generále Pavle, ten váš Západ rozpoutal dvě světové války. Těmi „západními hodnotami“ myslíte fašismus nebo plynové komory? Ptá se Zdeněk Zbořil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Uvítal, že došlo k setkání jihokorejského prezidenta Mun Če-ina a severokorejského diktátora Kim Čong-una. Jde o důležitý krok nejen pro Korejský poloostrov, ale také pro svět, který se donedávna obával, že severokorejský komunistický vůdce rozpoutá jadernou válku.

O pár minut později si Zbořil v rozhovoru rýpl do generála Petra Pavla, který označil Rusko za hrozbu pro NATO, protože cílem Ruska je udržovat trvalé mezinárodní napětí, které se může proměňovat pouze ve své intenzitě. Stačí se podívat do ruské vojenské doktríny, kde se o NATO hovoří jako o jasném protivníkovi. Severoatlantická aliance by proto měla táhnout za jeden provaz. Zbořil generálovi vyčetl, že apely na semknutost NATO se zřejmě naučil ještě v Československé lidové armádě a na stáži v Sovětském svazu.

Zbořil připomněl,že Západ, kterého se dnes Pavel dovolává, vyvolal mimo jiné dvě světové války. „Západ s velkým Z přinesl světu dvě světové války, plynové komory, frankistickou diktaturu a italský fašismus. Tak jestli toto jsou ty západní hodnoty, kterých se pan generál dovolává, tak pak se nedivím, že jsou země, které nejsou ochotny tyto hodnoty přijímat,“ uvedl Zbořil.

Pár slov věnoval i aféře otravy Sergeje Skripala. Také britská premiérka Theresa Mayová se v této souvislosti dovolávala semknutosti spojenců vůči Rusku. Prezident Miloš Zeman se však odmítl semknout a promluvil o tom, že se s látkami typu novičok pracovalo i na našem území. „Byl za to napaden bojechtivou paní Němcovou, která to označila za velezradu,“ předestřel svůj pohled na aféru politolog. O novičoku přitom informovala i vojenská zpravodajská služba, takže Němcová staví do špatného světla i ji. „No právě taková prohlášení političky Němcové dostávají ODS do izolace a vzdalují ji od řešení politických problémů, mimo jiné se sestavováním vlády,“ doplnil k tématu dále Zbořil.

V závěru rozhovoru se Zbořil věnoval kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce zastavil trestní stíhání 1. místopředsedy a poslance hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Podle politologa to může znamenat dvě věci. Státní zástupci buď ustupují, nebo naopak koncentrují své síly k útoku na dále trestně stíhaného premiéra v demisi Andreje Babiše a jeho rodinu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

12:32 To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

Putin zdůraznil, že není namístě přenášet odpovědnost na Rusko, protože je to právě NATO, kdo podnik…