Pane ministře, ničíte nám zdraví. Lidovec Jurečka se hájil před čtenáři

6. 1. 2016 16:15

Nehrozí vám žádné nebezpečí, pokud se procházíte po cestě kolem pole, které bylo chvíli předtím postříkáno pesticidy. V tomto smyslu vyznívá stanovisko ministerstva zemědělství, které zveřejnil na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Reagoval tak na dotaz čtenáře, jehož zřejmě znepokojila poslední reportáž internetové televize Stream tv.

Pane ministře, ničíte nám zdraví. Lidovec Jurečka se hájil před čtenáři
Foto: aros.cz
Popisek: Pole řepky olejné

Ta v podstatě poukazovala na to, že po ošetření polí pesticidy se tyto dostanou do blízkého okolí a lidem mohou poškodit zdraví, když se s nimi dostanou do kontaktu. Tvrzení o údajné vážné škodlivosti pesticidů na lidské zdraví mělo dokládat vyjádření několika odborníků. Reportáž proto požadovala, aby byli lidé bydlící v blízkosti pole, které mělo být pesticidy ošetřeno, předem o informováni, tak aby se tam například krátce po postřiku nevydávali na procházky, a to především s dětmi.

V současnosti totiž platí povinnost zemědělců o plánovaném postřiku pesticidy informovat pouze včelaře bydlící v blízkosti ošetřovaného pole.

Bez svolení úřadů je používání pesticidů zakázáno

Ministerstvo především uvádí, že vliv přípravků na ochranu rostlin (pesticidů) na lidské zdraví hodnotí Státní zdravotní ústav, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví. „Přípravky musejí mít ještě před tím, než je někdo v České republice použije na poli, právě svolení Státního zdravotního ústavu, případně podobné instituce z jiné členské země Evropské unie. Zdravotní ústav prověřuje nejenom účinky na zdraví zemědělců, kteří s přípravky přímo přicházejí do kontaktu, ale i na lidi, kteří žijí nedaleko pole,“ upozorňuje ministerstvo.

Dopady přípravku na životní prostředí zase posuzuje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. „Bez těchto svolení je použití zakázáno,“ ujišťuje ministerstvo s tím, že aplikace jednotlivých přípravků se řídí závaznými pravidly.

Například použití v blízkosti vod nebo v obcích a jejich okolí je omezeno. Dodržování těchto zásad kontroluje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.

„V případě, že má kdokoliv pochybnosti o správném způsobu právě používaného postřiku nebo zvoleného přípravku, může to nahlásit tomuto ústavu a jeho inspektoři zkontrolují situaci na místě,“ vysvětluje Jurečkovo ministerstvo.

Celé znění otázky a odpovědi je ZDE.

Navíc postřik míst, na která chodí lidé často, například parku, areálu nemocnice, na dětské hřiště apod., musí být předem oznámen už nyní. A ošetřené plochy musejí být označeny tak, aby veřejnost o čerstvém postřiku věděla.

Nově bude zakázáno používat některé postřiky do 20 metrů od domů a zahrádek

„Podle novely zákona o rostlinolékařské péči se nově navrhuje, že bude zakázáno používat některé přípravky na ochranu rostlin do vzdálenosti 20 metrů od domů nebo zahrádek,“ upřesňuje ministerstvo.

Ministerstvo také zopakovalo argumenty, které ve zmíněné reportáži už uvedl sám Jurečka. Například ten, že pro užití pesticidů na zemědělská pole platí jasně nastavená pravidla. Nesmějí se například aplikovat za větru, který by mohl roznést kapičky přípravku dál mimo pole.

Ministerstvo také vysvětlilo, proč se včelaři o postřiku dozvědí předem, ale ostatní lidé, kteří bydlí v okolí polí, ne. „Není ale možné srovnávat včelu s člověkem, a to nejenom kvůli odlišné vnímavosti na různé druhy látek. Včely na ošetřovaná pole přímo nalétávají – i v době postřiku. Právě kvůli tomu zemědělec musí o použití konkrétních typů přípravků, na které je tento hmyz citlivý, informovat předem místní včelaře,“ píše ministerstvo a dodává: „Lidem, kteří se převážně pohybují na cestách vedle polí, žádné nebezpečí nehrozí. Platí také, že zemědělci mění plány na ošetření polí podle aktuálního počasí, takže se doba postřiku často mění. Tím by opakovaně upravované údaje o čase postřiku ztratily smysl,“ tvrdí ministerstvo.

Přímé odpovědi na nepříjemnou otázku se ministr vyhnul

V reportáži natáčené zhruba před rokem byl ale ministr Jurečka dotázán, zda by šel s těhotnou manželkou a svými dětmi na cestu, která sousedí s polem, jež bylo chvíli předtím postříkáno pesticidy. Přes naléhání reportéra se Jurečka přímé odpovědi vyhnul a stále odpovídal v tom smyslu, že pokud zemědělec dodrží všechna stanovená pravidla, neměl by být pohyb po cestě podél pesticidy ošetřeného pole nebezpečný. Když se přibližně po roce reportáž natáčela znovu, ministr už před kameru neměl odvahu předstoupit. Za sebe poslal ministerského mluvčího. Šlo totiž o to, že ministr na sklonku roku 2014 slíbil, že do roka bude ve sněmovně nová legislativa, která stanoví povinnost zemědělců informovat o chystaném postřiku pesticidy lidi žijící v blízkosti ošetřovaného pole. Ani jeden z těchto slibů se ale ministrovi splnit nepodařilo.

V reportáži zazněly argumenty MUDr. Karla Mencla o blíže nespecifikovaných studiích negativních vlivů pesticidů na zdraví lidí ve venkovských oblastech USA. Podle ministerstva zemědělství to ale není možné srovnávat se situací v České republice a vůbec v Evropě. „V USA platí zcela jiné limity pro používání přípravků, tyto normy má EU nastaveny mnohem přísněji. Zemědělci používají odlišné spektrum účinných látek, v USA je například stále povoleno DDT, které je v EU už léta zakázáno,“ uvedlo ministerstvo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nečas byl obětí dominy a slaboch! A paní Talmanová by měla dokázat své závažné obvinění, nebo se omluvit. Topolánek s manželkou vytáhli na světlo kauzy Nečase a Dalíka. A je zle

20:25 Nečas byl obětí dominy a slaboch! A paní Talmanová by měla dokázat své závažné obvinění, nebo se omluvit. Topolánek s manželkou vytáhli na světlo kauzy Nečase a Dalíka. A je zle

ANKETA Je Petr Nečas oběť? Ano. Na tom se s kandidátem na prezidenta Mirkem Topolánkem řada poslanců…