Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

01.04.2023 4:45 | Komentář

„Tedy upřímnost ano, ale jen souhlasná? To je trochu v rozporu s dalším příslibem, že Petr Pavel chce být prezidentem nadstranickým,“ komentuje senátorka Jana Zwyrtek Hamplová návštěvu hlavy státu v Senátu Parlamentu ČR. „Pana prezidenta jsem na neformálním setkání osobně pozdravila, přiznala jsem mu výslovně a s úsměvem, že jsem ho nevolila, ale že právě proto mu jdu podat ruku a popřát, ať se mu ve funkcí daří.“

Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži
Foto: archiv J. Hamplová
Popisek: Návštěva prezidenta v Senátu

Anketa

Má vláda zvýšit základní sazbu DPH z 21 % na 23 %?

4%
96%
hlasovalo: 25916 lidí

Po 9 letech se prezident České republiky opět objevil na půdě Senátu Parlamentu ČR. „Ve svém projevu řekl mnohé. Mne zaujala slova, že se vracíme k ústavnosti… Jako by tu ústavnost do této doby nebyla. S tím nemohu až tak souhlasit, byl to právě Ústavní soud, který ústavnost v České republice mnohokrát podpořil v době covidové…“ poznamenala senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.

Dnes se naopak podle známé advokátky a senátorky o ústavnost obáváme, protože mnohé kroky vlády a mnohé výroky veřejně činných osob jsou na hraně a někdy až za hranou ústavnosti a narušují principy právního státu.

„Například valorizace důchodů. Obávám se, aby slova o ‚návratu ústavnosti‘ tedy neznamenala ve své podstatě ‚ústavnosti podle našich představ‘, s čímž bude souviset téma nových ústavních soudců. Proces jejich výběru budí totiž mezi právnickou obcí mírné rozpaky. Pak mne zaujala slova o tom, že si musíme dokázat říkat věci upřímně, tak, jak opravdu jsou. To je hezké, ale pokud by ona upřímnost neznamenala následný mediální a společenský lynč až diskriminaci... Jak se to dnes děje,“ dodala. „Zažívám to na vlastní kůži, cílená snaha provládních médií mne za každou cenu diskreditovat, třeba i na základě jedné věty vytržené z kontextu, by v civilizované společnosti nebyla prostě možná.“

I na Václaváku se lidé vyjadřovali upřímně…

I lidé na Václavském náměstí totiž vyjadřovali svou účastí upřímně svůj názor – a pan prezident je označil za „osoby, které chtějí bořit“. „Tedy upřímnost ano, ale jen souhlasná? To je trochu v rozporu s dalším příslibem, že Petr Pavel chce být prezidentem nadstranickým… Tedy nestranným. Mezi řádky i otevřeně byl také zmíněn předpokládaný vliv, mimo jiné, na moc soudní… Z toho mám z opatrnosti velké obavy,“ komentuje Hamplová.

Podle nové senátorky tedy musíme být velmi obezřetní. A naopak na volání po upřímnosti a příslibu nadstranickosti stavět jasnou legitimitu plurality názorů, a o tato slova prezidenta se opřít. „Jinak považuji to, že pan prezident Senát navštívil, za správné. S poslanci a senátory napříč spektrem by prezident mluvit měl. Pana prezidenta jsem na neformálním setkání osobně pozdravila, přiznala jsem mu výslovně a s úsměvem, že jsem ho nevolila, ale že právě proto mu jdu podat ruku a popřát, ať se mu ve funkcí daří. Zastávám totiž názor, že i když jsou lidé někdy jiných názorů, jejich jednání a slovník mají být vždy slušné a korektní, jak tzv. na dálku, tak i ‚z oka do oka‘,“ podotýká senátorka.

Dále uvedla, že pokud myslí prezident slova, že „pojetí politiky je blízký právě konsensus, věcnost a snaha dosáhnout faktických výsledků“, pak ve své podstatě říká to samé, co organizátoři demonstrací, s nimiž však vláda zatím dialog odmítá.

Hamplová šla příkladem

„Šla jsem proto dnes při této jistě významné návštěvě v Senátu příkladem. Že i lidé odlišných názorů si mohou podat ruku, a respektovat se. Prezident mé přání přijal, troufám si říct profesionálně a s úsměvem. Kolegové kolem byli viditelně trochu překvapeni, ale jak mi pak řekli, ocenili to, jejich slovy, jako moudrý krok zralé ženy,“ popsala. „No, potěšili mne.“

To, že Hamplová je k prezidentovi republiky kritická, však neznamená, že by ho nešla osobně pozdravit i s přiznáním, že ho nevolila. „Ale že mu přeji, ať se mu daří. A že musíme začít slušnou komunikací,“ zmínila senátorka.

Podání ruky v Senátu. Foto: archiv J. Hamplová

Prezident ČR považuje Senát Parlamentu ČR za nezbytnou součást politického systému

„Našich společných úkolů však bude více. Prostřednictvím pravidelných schůzek vrcholných ústavních činitelů a ministra zahraničí chci pomoci koordinovat zahraniční politiku. Předseda Senátu bude mít na těchto schůzkách vždy důležitou roli. Obzvláště v dnešní napjaté mezinárodněpolitické a bezpečnostní situaci je naprosto nezbytné, aby ČR mluvila v zahraniční politice jedním hlasem,“ připomněl prezident Petr Pavel.

Prezident republiky se nejprve setkal s předsedou Senátu a následně s vedením a s předsedy senátorských klubů. Poté vystoupil s projevem po zahájení 9. schůze Senátu. Jedním z hlavních témat jeho projevu bylo budoucí jmenování nových soudců Ústavního soudu ČR, jelikož v letošním roce končí mandát sedmi soudcům z celkových patnácti. Pavel zdůraznil, že chce ve výběru postupovat transparentně, procesu se bude aktivně účastnit a Senátu navrhne pouze takové kandidáty, o jejichž kvalitách bude přesvědčen.

Návštěva prezidenta v Senátu. Foto: archiv J. Hamplová

Prezident řekl, že Senát považuje za nezbytnou a důležitou součást politického systému. Hrad a horní parlamentní komora mají podle něj mnoho společných rolí, mimo jiné jsou obě instituce považovány za pojistku demokracie. „Asi vás nepřekvapí, že mému pojetí politiky je blízký právě konsensus, věcnost a snaha dosáhnout faktických výsledků. Zdá se mi, že pro Senát jsou tyto hodnoty stejně důležité,“ dodal prezident Petr Pavel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Paní , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMivoj , 01.04.2023 12:05:05
Hamplove si vážím pro její odvahu,rozum a hlavně byla zvolena občany které zastupuje,, Prostě pravý opak podstrceneho soudruha,,

| 9 | 0

Další články z rubriky

,,Zloděje nepodporovat.” Zaměstnává ji Billa. A asi se budou divit

9:42 ,,Zloděje nepodporovat.” Zaměstnává ji Billa. A asi se budou divit

Co v Polsku pořídíte za 5 000 nebo 6 000 Kč, to v Česku vyjde na 8 000 Kč nebo třeba i 10 000 kč. Če…