Pane redaktore, já nejsem pokrytec... Zeman natvrdo řekl, co si myslí o Grossovi a slíbil odměnu za nález Peroutky

03.05.2015 13:54

V Masarykově pracovně v Lánech usedl prezident Zeman proti redaktorovi Blesku Davidu Vaníčkovi. Již podruhé se zde odehrál rozhovor „S prezidentem v Lánech“, vysílaný na internetových stránkách deníku.

Pane redaktore, já nejsem pokrytec... Zeman natvrdo řekl, co si myslí o Grossovi a slíbil odměnu za nález Peroutky
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman navštívil Brandýs nad Labem

První dotaz jako by navázal na úspěšný první díl pořadu, ve kterém prezident obsáhle mluvil o otázce bezpečnostní prověrky kancléře Vratislava Mynáře. Za přibližně tři měsíce se v kauze příliš nezměnilo, třebaže prezident tehdy avizoval, že by v krátké době mělo být jasněji.

„Věc má v rukou Národní bezpečnostní úřad,“ vysvětloval prezident s tím, že svou neschopnost cokoliv ve věci popohnat vysvětluje již asi popadesáté. „Kdybych si zavolal ředitele NBÚ a zeptal se ho, tak bych byl zcela právem obviňován, že se vměšuji do záležitosti nezávislého úřadu,“ uvedl.

Pak odbyl i námitky na Mynářův plat srovnatelný s platem ministerského předsedy. „Vy to asi nevíte, ale pan kancléř má přesně stejný plat, jako měl pan Weigel, jeho předchůdce,“ odkázal na šéfa administrativy exprezidenta Klause. „V Kanceláři prezidenta republiky se platy neměnily, i když jinde, jak víte, rostly,“ uzavřel.

Tradičním námětem posledních dní je i téma „Peroutka“ neboli marné hledání textu, ve kterém slavný prvorepublikový novinář označil Hitlera za gentlemana. Zeman avizoval, že pokud mluvčí Jiří Ovčáček text do konce června neobjeví, je připraven z vlastních peněz vyplatit odměnu tomu, komu se podaří text najít. „Protože vím na sto procent, že ten článek existuje, protože jsem ho sám četl,“ uvedl.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jiná věc by podle něj byla, kdyby mu o textu někdo řekl a on by mu uvěřil, aniž by si jeho informace ověřil. „Ale když něco vidíte na vlastní oči, tak je to něco jiného,“ vysvětlil. Částka to prý bude dostatečná na to, aby motivovala nadšené archivní badatele.

Prezident také zmínil, že Jiří Ovčáček objevil řadu dalších textů dokazujících Peroutkovo „podlehnutí nacistické ideologii“ a tyto články jsou veřejně přístupné. „V tom ale problém není. Problém je v tom, že tehdy mnozí lidé skutečně věřili, že Hitler je gentleman,“ vysvětloval prezident. Věřilo v to prý mnoho politiků i novinářů, a Hitler je postupně zklamával.

A pokud jde o Peroutku, Zeman upozornil, že za první republiky mu cenzura v Přítomnosti zakázala otisknout některé jeho texty. „Zatímco za druhé republiky mu články vycházely,“ vzpomněl prezident například na text Češi, Němci a Židé a ocitoval názor šéfredaktora Britských listů Jana Čulíka, který za to Peroutku označil za antisemitu.

„Přečtěte si to a zjistíte, zda to mé obvinění Peroutky bylo nebo nebylo adekvátní,“ dodal Zeman. Přesto si prý Ferdinanda Peroutky váží, jak zdůraznil. „Četl jsem Budování státu a není v tomto žánru skvělejší knihy,“ ujistil.

Ohledně omluvy, kterou po státu reprezentovaném prezidentskou kanceláří požaduje vnučka Ferdinanda Peroutky, Zeman uvedl: „Mohu se omluvit pouze za to, že se článek nepodařilo najít. Ale nemohu se přece omlouvat za to, že jsem na vlastní oči četl nějaký článek.“ Pak dodal, že je komickým paradoxem, že si jasně vzpomíná, že článek byl na stránce vlevo dole, ale nepamatuje si, o jaký ročník Přítomnosti šlo.

V této souvislosti také prozradil, že si svého mluvčího Jiřího Ovčáčka váží. Zavzpomínal, že si jej poprvé všiml v deníku Právo. „Na rozdíl od těch, kteří píší takzvané komentáře, on psal zpravodajství,“ uvedl. Novináři prý často nedokážou mezi zpravodajstvím a komentářem rozlišit a vytvářejí „komentované zpravodajství“, ale to nebyl jeho případ. „Vážil jsem si na Jiřím Ovčáčkovi toho, že jeho zpravodajství bylo objektivní a nepodsouval do něj své subjektivní názory,“ prozradila hlava státu.

Podobných vlastností si prý na Ovčáčkovi cení i nyní. „Mluvčí má tlumočit názory svého šéfa,“ vysvětlil. Pokud prý říká něco jiného, není už to mluvčí.

Nejsem pokrytec, Grosse jsem si nevážil

Zeman promluvil také o Stanislavu Grossovi, nedávno zemřelém expremiérovi. Na jeho pohřeb prezident nepřišel a ani nenechal poslat věnec. Redaktora Blesku zajímalo, zda to prezidentovi nepřijde politicky netaktní. „Podívejte, já nejsem pokrytec,“ oponoval Zeman. Posílá prý věnce na pohřby těch, kterých si váží. „A je pravda, že Stanislava Grosse jsem si přestal vážit,“ vysvětlil.

U Grosse mu prý nejvíce vadilo jeho zázračné zbohatnutí. „Jen neználek by si mohl myslet, že ta jeho transakce s akciemi Moravia Energo byla čistá a že byla důsledkem jeho podnikatelského talentu,“ myslí si.

Nehodlá prý kvůli tomu nic předstírat, ani krotit své běžné vyjadřování, kterým častuje i jiné. Pak dodal, že nelituje toho, že se s Grossem před jeho smrtí neusmířil. „Já jsem se s ním neviděl deset let nebo možná ještě víc,“ vysvětlil, proč to ani nebylo možné.

Šárka Grossová chce svého manžela nechat pohřbít na Vyšehradě vedle národních elit. Zemanovi je to prý jedno, on sám chce být pohřben v Kolíně vedle své maminky. „Nicméně Vyšehrad je spojen s osobnostmi, kterých si, i když na ně třeba máte kritický názor, můžete vážit,“ vysvětlil.

Hlas lidu z Vysočiny: Stýská se mi po něm

Prezident čelil též osobní otázce, když byl tázán v souvislosti s aktuální legislativní agendou výživného na svůj vztah k synovi z prvního manželství, kterého několik let nevídal. Zeman ocenil, že jeho vztah k synovi se léty urovnal, když ho syn sám vyhledal. Stalo se tak prý bez zásluhy soudů, u nichž se předtím styků se synem domáhal marně.

Blesk zprostředkoval prezidentovi i ohlasy veřejnosti. V minulém díle si prezident postěžoval, že názory na něj Blesk natáčel pouze v Praze, která mu tradičně není příliš nakloněna a ve volbách volila jeho protikandidáta Karla Schwarzenberga, nyní tedy vyrazili redaktoři s kamerou do regionů. A rovnou na Zemanovu oblíbenou Vysočinu.

V Novém Veselí jej lidé převážně oceňovali. Jsou prý jednotlivé otázky, ve kterých se neshodnou, například zavedení eura, ale ty nejsou až tak podstatné. „Má takový lidový hlášky, a myslím, že ta prezentace není špatná,“ ocenil občan. Jedna z místních žen si povzdechla, že je bez něj v Novém Veselí smutno. Zeman se přiznal, že se mu po Vysočině rovněž stýská.

Dceři jsem nikdy nenaplácal, to její matka...

Zeman se vyjádřil též k „tradičním“ tématům, na která je často tázán, například k návštěvě Moskvy na výročí konce druhé světové války. Předpokládá prý, že je správné uctít takto památku dvaceti milionů sovětských obětí. Nehodlá ale prý zastírat, že oslavy se konají v nějakém politickém prostředí, a pokud se jej prezident Putin zeptá na názor na Ukrajinu, rád mu prý řekne to, co k tématu říká stabilně.

V souvislosti s blížícím se koncem druhé světové války pak promluvil také například o Vlasovcích, ruských vojácích, kteří se postavili na stranu Německa, ale poté velmi přispěli k osvobození Prahy. Zeman již dříve řekl, že bychom měli vzpomínat i na ně. V Rusku je přitom dodnes považují za zrádce.

„Ti lidé se dopustili zrady. Ne tím, že padli do zajetí, to se může stát každému, ale tím, že vytvořili Ruskou osvobozeneckou armádu. Ale pokud znáte historii, tak víte, že tato armáda byla nasazena pouze jednou – na Odře – a hned utekla a proti Rudé armádě prakticky nebojovala,“ zmínil. Stejně tak je prý historickým faktem, že díky jim proběhlo osvobození Prahy výrazně snáz. Proto si jich prý váží a zmínil, že je ocenil i v rozhovoru pro ruské rádio.

Došlo i na dotaz čtenáře ohledně prezidentovy dcery Kateřiny. Zajímalo jej, zda jí Miloš Zeman „naplácal“ po skandálu s její účastí na pornoparty. „Já jsem své dceři nikdy nenaplácal na rozdíl od její matky. Zastávám názory, že tělesné tresty ponižují,“ vysvětlil. Odmítl ale srovnání se dvěma dívkami, jež se vypravily do nebezpečné oblasti ovládané islamisty, kterým po úspěšném návratu naplácat doporučil. Jeho dcera by se prý nikdy do takto hazardního nebezpečí nepouštěla.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jakub Vosáhlo

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vybafne na vás Lenin? Ne, něco horšího. Historka z EU od Ivana Davida. Ale smát se nebudete

12:26 Vybafne na vás Lenin? Ne, něco horšího. Historka z EU od Ivana Davida. Ale smát se nebudete

Europoslanec za SPD Ivan David vzpomněl ve svém facebookovém příspěvku komunistického politika Vladi…