Panika v Sasku. Češi odstřelovali skálu

05.05.2012 12:28

Odstřel skály v Dolní Poustevně ve Šluknovském výběžku údajně ohrožoval saské město Sebnitz. Pondělní exploze mezi tamními obyvateli vyvolal paniku a jen zázrakem nebyl nikdo zraněn.

Panika v Sasku. Češi odstřelovali skálu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci
reklama

Létající kameny způsobily jen hmotné škody, informuje o případu saský deník Sächsische Zeitung. Česká obec prý sousedy o odstřelu "zapomněla" informovat. "Je to skandální případ," konstatoval starosta Sebnitze Mike Ruckh.

Polední klid v troskách

Mohutný výbuch údajně vyrušil obyvatele německého města z poledního klidu. Kameny na ulici Böhmische Strasse dopadaly na zdi domů, do oken a na střechy. Lidé prý křičeli v panice. "Nevěděli jsme, co se děje, byli jsme v šoku," říká Horst Klinger, jenž u hranic provozuje hostinec Deutsches Haus.

Podrobnosti o případu prosákly na povrch až nyní. Na české straně hraničního potoka dělníci pracují na nové čističce pro Dolní Poustevnu. Už od loňska se snaží odstranit žulovou skálu, která stavbě stojí v cestě, a v pondělí ji chtěli odstřelit, píše saský deník.Kameny létaly sto metrů daleko

"Obrovské žulové úlomky letěly asi 100 metrů daleko," popisuje místní obyvatel René Bartz. Jeden z nich zasáhl automobil s lipskou poznávací značkou, kameny prý svištěly i kolem lidí s malými dětmi. Jeden údajně proletěl oknem pátého patra domu, další střešním oknem. Poškozena byla i fasáda podniku Horsta Klingera a střecha jeho garáže."Všude za domy a na ulici ležely asi pět centimetrů velké úlomky," líčí Bartz.

Německá policie pořídila snímky a kamenné úlomky chce použít jako důkazní materiál pro případné vyšetřování poškození majetku. "Obsáhlý" materiál už prý němečtí policisté předali českým kolegům, kteří případ také vyšetřují. Především mají zjistit, zda byly při odstřelu dodrženy všechny předpisy.

Podle Sächsische Zeitung už se setkali i zástupci obou radnic a příslušných stavebních firem. Pokud budou v budoucnu nutné další odstřely, má být použita technologie, která nebude nikoho ohrožovat, a obě strany se mají předem poradit.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ann, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obrovský Skot v kiltu u nás málem zemřel na covid-19. Teď už zase skáče v Krnově přes zamrzlé kaluže

9:49 Obrovský Skot v kiltu u nás málem zemřel na covid-19. Teď už zase skáče v Krnově přes zamrzlé kaluže

PŘÍBĚH Češi nejsou rasisti, ale je tady hodně xenofobů, korupce a závisti. Nevím, koho bych zde voli…