Papež v Bulharsku: Otevřete srdce i domy uprchlíkům

05.05.2019 14:28

Papež František na úvod své třídenní návštěvy Bulharska vyzval tamní občany, aby svá srdce, ale i své domy otevřeli uprchlíkům.

Papež v Bulharsku: Otevřete srdce i domy uprchlíkům
Foto: archiv
Popisek: Bulharsko - státní vlajka
reklama

Agentura AP přinesla informace o návštěvě papeže Františka v Bulharsku. Nejvyšší představitel katolické církve Bulharům připomněl, že i z jejich země odchází do zahraničí za prací opravdu hodně lidí a tak by právě Bulhaři měli vědět, jak těžké je rozhodnout se pro odchod z vlastní země.

„Všem Bulharům, kteří jsou obeznámeni s dramatem emigrace, s úctou navrhuji, aby své oči, srdce nebo ruce neuzavírali v souladu se svou nejlepší tradicí těm, kteří zaklepají na jejich dveře,“ řekl vládním úředníkům v Sofii, hlavním městě Bulharska.

Z Bulharska lidé odcházejí neuvěřitelným tempem. Dnes má země asi 7 milionů obyvatel, v roce 2050 tu podle odhadu bude žít asi 5,4 milionů obyvatel a na konci století už to bude jen 3,9 milionů obyvatel.

Současná bulharská vláda vyzývá EU, aby lépe chránila své hranice. Sama pečlivě hlídá své hranice s Tureckem. Papež však vládu požádal, aby namísto plotů stavěla mosty a aby integrovali uprchlíky do své společnosti. Tvrdý postup vlády v této otázce však vedl k tomu, že zatímco v roce 2015 požádalo v Bulharsku o azyl asi 20.000 lidí, v roce 2018 už to bylo jen 2500.

Bulharsko má současně nejvyšší úmrtnost ze všech zemí EU a jednu z nejnižších porodností. Ani platové podmínky nejsou nijak oslnivé, mírně řečeno. Bulharsko má nejnižší průměrnou mzdu ze všech zemí EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

21:36 Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jež je v současné době poslankyní ODS, bud…