Parlament se o nedělním státním svátku otevře návštěvníkům

26.10.2018 22:33

Parlament se o nedělním státním svátku tradičně otevře návštěvníkům. Zpřístupní své historické i reprezentační prostory stejně jako jednací sály, kde se schvalují zákony. Ze Sněmovny si návštěvníci odnesou pamětní listy, vyplývá z informací obou parlamentních komor.

Parlament se o nedělním státním svátku otevře návštěvníkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR
reklama

Návštěvníci dolní komory budou mít možnost navštívit budovy přímo spojené se stoletým výročím Československa. Představitelé rodícího se státu převzali jeho správu od institucí rakousko-uherské monarchie. V takzvané Chodbě zakladatelů Thunovského paláce si budou moci prohlédnout novou výstavu, která připomíná první parlament samostatné Československé republiky – Národní shromáždění. Jde o karikatury Huga Boettingera, který tehdejší parlamentní jednání a jeho osobnosti zachycoval.

Sněmovna jako obvykle nabízí komentovanou prohlídku reprezentačních sálů, hlavní jednací síně, zasedacích místností a kanceláří některých parlamentních výborů. Průvodkyně Pražské informační služby během hodinové prohlídky seznámí návštěvníky s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím.

V Senátu si příchozí budou moci prohlédnout historické prostory Valdštejnského paláce, kde jim průvodci odhalí různé zajímavosti nejen ze života vévody Albrechta z Valdštejna, prvního majitele nejvýraznějšího paláce raného baroka v zemích Koruny české. Zpřístupněny budou Jednací sál, kancelář místopředsedy a Přijímací salonek předsedy Senátu. Protější Kolovratský palác lidé budou moci navštívit individuálně.

V Mytologické chodbě Valdštejnského paláce budou moci zhlédnout výstavu o mnichovské dohodě, kterou Československo před 80 lety přišlo o pohraniční území, a ve Valdštejnské zahradě expozici „Československo v proměnách Evropy 20. století“.

Bezplatné prohlídky Sněmovny i Senátu začnou v 9:00. V horní komoře bude poslední zahájena v 15:00, v dolní komoře bude otevřeno do 16:00.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…