Parlament znovu projedná dohodu o dopravě se Saúdskou Arábií. Minule ji zablokoval Senát

10.06.2018 10:07

Vláda opět předložila do Parlamentu ke schválení dohodu mezi Českem a Saúdskou Arábií o leteckých dopravních službách. Dokument, který má upravit podmínky leteckého provozu mezi oběma zeměmi, předložila již bývalá vláda v minulém volebním období. Narazil však v Senátu, který ho neschválil. Někteří senátoři měli výhrady ke stavu lidských práv v arabské zemi. Poté už návrh do konce neprojednala ani Sněmovna, kde prošel pouze prvním čtením.

Parlament znovu projedná dohodu o dopravě se Saúdskou Arábií. Minule ji zablokoval Senát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na programu sněmovny bylo hlasování o vyslovení důvěry vládě Andreje Babiše

Dohodu podepsali zástupci obou zemí v prosinci 2016. Dohoda má dát leteckým společnostem obou zemí právo přeletu a přistání na území druhé strany nebo právo nakládat a vykládat na stanovených místech cestující. Text pojednává také o bezpečnosti a o ochraně civilního letectví před protiprávními činy. Dohoda by leteckým dopravcům umožnila zřizovat kanceláře a nabízet a prodávat leteckou dopravu na území druhého státu. Každá z obou zemí bude mít právo určit libovolný počet leteckých společností, které pak budou moci využívat práva daná smlouvou, uvedla ČTK.

Senát se dohodou zabýval loni v červenci. Někteří senátoři však upozorňovali na stav lidských práv v Saúdské Arábii i postoj této země k Evropě. „Saúdská Arábie je totalitní stát, který nemá ani základní zárodky demokracie. Je z mého pohledu nepřátelský vůči Evropě,“ prohlásil tehdy senátor za Zelené Václav Láska. „V Saúdské Arábii se ještě i kamenuje jako trest smrti a popravuje se veřejně na náměstích,“ řekl Tomáš Jirsa (ODS). Senát pak souhlas k ratifikaci nedal.

Vláda v důvodové zprávě uvádí, že následně se v této souvislosti pozastavil i proces projednávání dohody ve Sněmovně. Sněmovní zahraniční výbor však doporučil dát souhlas k ratifikaci.

Vláda uvádí, že dohoda by stanovila jasný právní rámec pro pravidelný letecký provoz, který v červnu chtějí obnovit České aerolinie po sezónním provozu v loňském roce. „Bez mezinárodní smlouvy, stanovující jasná pravidla v této oblasti, tak bude záležet pouze na rozhodnutí příslušného leteckého úřadu, zda a za jakých podmínek pravidelný letecký provoz povolí a udělí provozní oprávnění,“ uvádí vláda. O celou záležitost se podle ní zajímá i saúdská strana.

Pokračování ratifikačního procesu by tak bylo vhodným signálem pro druhou stranu s ohledem na zajištění právní jistoty pravidelného provozu a zamezení případných nepříjemných dopadů na českého leteckého dopravce i jeho cestující, spojených s nenadálým přerušením či zastavením provozu na lince mezi ČR a Saúdskou Arábií, stojí v důvodové zprávě.

Protože jde o smlouvu tzv. prezidentské kategorie, dostane ji po schválení ve Sněmovně a Senátu k podpisu prezident Miloš Zeman.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…