Pavel, Nerudová. Na prezidentské favority leze minulost

23.11.2022 16:41

Prezidentské kandidáty Petra Pavla a Danuši Nerudovou pronásledují některé věci z minulosti. Pavel se tak nyní pro MF Dnes omluvil za vlastnoručně psaný životopis z roku 1987, v němž mimo jiné hovořil o „přátelích ze Sovětského svazu“. Danuše Nerudová zase stojí před problémem spojovaným s Mendelovou univerzitou, jíž byla rektorkou.

Pavel, Nerudová. Na prezidentské favority leze minulost
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalá rektorka Mendelovy univerzity a kandidátka na prezdientku, Danuše Nerudová

„Životopis jsem psal jako mladý voják, který politiku a režim bral jako danou věc a nutné zlo,“ poznamenal v úterý pro MF Dnes Pavel k vlastnoručně psanému životopisu z roku 1987. „Byla to chyba, kterou už nezměním,“ dodal Pavel. V životopise totiž mimo jiné líčil, jak jeho názor na okupaci formovali „přátelé ze Sovětského svazu“. Invazi z roku 1968 samozřejmě odsuzuji, říká.

O rok později, jak napsal Pavel životopis, byl přijat do elitního zpravodajského kurzu. Nyní se tedy za svá slova omluvil, jak píše MF Dnes, a dodal, že životopis je podle něj nutné vnímat v kontextu doby, v níž vznikal.

Minulost před listopadem 1989 však Pavla pronásleduje výrazněji – a to přes jeho omluvy – již delší dobu, před nedávnem například jeho spolužák z elitního předrevolučního zpravodajského kurzu Pavel Beneš postoj Pavla ke své komunistické minulosti zpochybnil.

Danuše Nerudová zase čelí podezření, že se na Mendelově univerzitě v éře jejího rektorského působení porušovala pravidla. Podezření bude řešit Národní akreditační úřad, nynější kandidátka na prezidentku pro server Seznam Zprávy uvedla, že necítí žádnou spoluzodpovědnost.

Jde o to, že někteří studenti měli přijít nezvykle rychle k doktorskému titulu Ph.D. Případ se však bude řešit až po prezidentských volbách (respektive po prvním kole) v příštím roce, a to konkrétně 19. ledna. Vysoká škola pak také podle kontrolorů neměla dostatečně nastavená opatření proti podvodům a plagiátorství.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Oddluženi

Dobrý den proč nemají občané stejné podmínky jak firmy co jdou do insolvence ?? Proč nestačí splatit 30% dluhu do 7 let ??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš by to jen okecával. Lži jeho i Pavla. Plukovník k volbám úplně jinak

13:41 Babiš by to jen okecával. Lži jeho i Pavla. Plukovník k volbám úplně jinak

Andrej Babiš by v případě vítězství postupoval stejně jako Petr Pavel, jen by to víc „okecával". Jeh…