Pavel Telička chválil Pocheho. Prý má v ČSSD jistý vliv a Zeman tak s protiruskými sankcemi narazil

13.09.2018 19:51

Hostem čtvrtečních Dvaceti minut Radiožurnálu byl místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička zvolený v roce 2014 za hnutí ANO. Se šéfem hnutí se však názorově rozešel a dnes už nechce být s ANO spojován. Na rozhlasových vlnách mimo jiné vysvětloval, proč hlasoval pro možnost, aby Evropská komise zahájila řízení pro podezření z jednání maďarské vlády proti duchu evropských hodnot. Stranou jeho pozornosti nezůstaly ani protiruské sankce. Telička jejich zachování považuje za správné.

Pavel Telička chválil Pocheho. Prý má v ČSSD jistý vliv a Zeman tak s protiruskými sankcemi narazil
Foto: Petr Kupka
Popisek: Europoslanec Pavel Telička na besedě se studenty Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava

Hned na úvod Telička zdůraznil, že je jednoznačně správné, aby Česká republika i nadále podporovala protiruské sankce. „Důvody pro uvalení sankcí stále trvají ... navíc jsou účinné, jak dokazují různá vyjádření z Ruska,“ podotkl Telička s tím, že jde o sankce cílené na konkrétní osoby a subjekty. „Do budoucna nelze vyloučit, že mohou být rozšířeny i na další osoby,“ doplnil. Doufá, že si jednou Rusové sednou k jednacímu stolu a budou ochotni dosáhnout nějakého kompromisu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Prezident Zeman sice dlouhodobě prosazuje zrušení protiruských sankcí, ale ani u menšinové koaliční vlády ANO a ČSSD s tímto požadavkem neuspěl, což je podle Teličky dobře, protože ukazujeme, že dokážeme s našimi spojenci táhnout za jeden provaz. „Myslím si, že pozitivní roli v tomto sehrál kolega (Miroslav) Poche (ČSSD). Jeho názory jsou dostatečně známé a jsou rozumné,“ pochválil Telička svého kolegu z europarlamentu. Poche sice nebyl na schůzce ústavních činitelů k zahraniční politice, ale Telička nepochybuje o tom, že europoslanec má v ČSSD jistý vliv.

Miroslav Poche je kandidátem ČSSD na ministra zahraničí, ale prezident opakovaně zdůrazňuje, že ho šéfem české diplomacie nikdy nejmenuje.

Anketa

Chcete, aby Česko dočasně přijalo 50 dětí ze Sýrie, jak navrhuje europoslankyně Šojdrová?

5%
95%
hlasovalo: 14258 lidí
Ve druhé polovině rozhovoru Telička prohlásil, že považuje za důležité, že se Evropský parlament zabývá i možným střetem zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Babiš teď oficiálně neřídí svůj Agrofert, firma je odložena ve svěřeneckém fondu, ale existuje podezření, že si premiér v této firmě zachoval vliv. Ve firmě, která je velkým příjemcem evropských dotací, což by mohl být problém.

V závěru rozhovoru došlo na Maďarsko. „Já bych měl k řadě bodů této zprávy výhrady. Byly tam cítit emoce a napětí. Ale když to dám stranou, tak ta zpráva (o Maďarsku) reflektuje něco, co se v Maďarsku děje už několik let. Na situaci v zemi si prý nejednou stěžovaly i maďarské neziskové organizace. A podotýkám, že to nebyly neziskové organizace, které by řešily migraci,“ zdůraznil Telička.

Evropský parlament podle Teličky Maďarsko netrestá, jen ho vyzývá k dalšímu dialogu. Maďarsko stejně jako Česko vstupovalo do EU za určitých podmínek, ale dnes některé tyto podmínky nesplňuje. Další kolo jednání má vést k nápravě situace, nic jiného. Telička si v této souvislosti povzdechl, že vyjádření jeho některých českých kolegů k situaci v Maďarsku byla alibistická. „Musím říci, že některá zdůvodnění některých mých kolegů byla opravdu alibistická... Což je smutné,“ podotkl host.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…