Peake dokončila etický kodex poslance. Platit ale bude až po volbách

12.05.2013 15:11 | Zprávy
autor: pan, čtk

Etický kodex pro poslance je již napsaný. Platit bude ale zřejmě až pro příští členy Poslanecké sněmovny po volbách v roce 2014. Text vypracovala příslušná pracovní skupina.

Peake dokončila etický kodex poslance. Platit ale bude až po volbách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolina Peake

To vše plyne z materiálu o možnostech regulace lobbingu, který ve středu vládě předloží vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Kodex pro členy dolní parlamentní komory má obsahovat například zákaz uzavírat takové dohody, které by poslance zavazovaly jednat v soukromém zájmu jiné fyzické či právnické osoby a mohly by ohrozit jeho svobodu hlasování.

Vláda původně zvažovala možnost regulovat lobbing zvláštním zákonem, letos v lednu se ale kabinet rozhodl jinak. Vláda práce na zákoně zastavila, protože při přípravě narážela například na široký spor o to, co a jak vlastně by měl zákon upravovat. Sešlo se tehdy například 199 zásadních připomínek z jednotlivých resortů.

Přestože pracovní skupina, kterou Karolína Peake vedla k poslaneckému kodexu, zhodnotila jeho text jako kvalitně zpracovaný, nepodařilo se nad ním dosáhnout politické shody, uvádí materiál pro středeční jednání vlády. Podpořit jej podle dokumentu odmítli zástupci ČSSD a Věcí veřejných z vnitropolitických důvodů. Právě proto bylo rozhodnuto, že návrh kodexu bude využit až v příštím volebním období.

K regulaci lobbingu by z kodexu mohly přispět, kromě zákazu uzavírat omezující dohody, také další body. Jeden z nich se týká takzvané legislativní stopy, tedy povinnosti informovat o tom, zda poslanec v souvislosti s nějakým legislativním návrhem věc konzultoval se zástupci zájmových a dotčených skupin.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

V Česku máme regiony, které zaplatily za růst celé země

Souhlasím s vámi v tom, v Česku máme regiony, které zaplatily za růst celé země. Ale nemyslíte, že je to vina vás všech politiků? Myslíte, že nás teď EU spasí a daným regionům pomůže? Tvrdíte, že funguje nějaký fond? Jestli to tak je, proč se situace nelepší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důvod jít na Letnou? U lidí neprošel, Milion chvilek narazil

19:46 Důvod jít na Letnou? U lidí neprošel, Milion chvilek narazil

Objevila se petice za odvolání Natálie Vachatové. Na sociálních sítích ji sdílela iniciativa Milion …