To vše plyne z materiálu o možnostech regulace lobbingu, který ve středu vládě předloží vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Kodex pro členy dolní parlamentní komory má obsahovat například zákaz uzavírat takové dohody, které by poslance zavazovaly jednat v soukromém zájmu jiné fyzické či právnické osoby a mohly by ohrozit jeho svobodu hlasování.
Vláda původně zvažovala možnost regulovat lobbing zvláštním zákonem, letos v lednu se ale kabinet rozhodl jinak. Vláda práce na zákoně zastavila, protože při přípravě narážela například na široký spor o to, co a jak vlastně by měl zákon upravovat. Sešlo se tehdy například 199 zásadních připomínek z jednotlivých resortů.
Přestože pracovní skupina, kterou Karolína Peake vedla k poslaneckému kodexu, zhodnotila jeho text jako kvalitně zpracovaný, nepodařilo se nad ním dosáhnout politické shody, uvádí materiál pro středeční jednání vlády. Podpořit jej podle dokumentu odmítli zástupci ČSSD a Věcí veřejných z vnitropolitických důvodů. Právě proto bylo rozhodnuto, že návrh kodexu bude využit až v příštím volebním období.
K regulaci lobbingu by z kodexu mohly přispět, kromě zákazu uzavírat omezující dohody, také další body. Jeden z nich se týká takzvané legislativní stopy, tedy povinnosti informovat o tom, zda poslanec v souvislosti s nějakým legislativním návrhem věc konzultoval se zástupci zájmových a dotčených skupin.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan, čtk