Pehe: Dublin IV je potřebný. Je nutné přerozdělovat migranty

07.02.2018 14:30

Politolog Jiří Pehe v rozhovoru pro server Forum24.cz Pavla Šafra prozradil, jak se asi dívají na premiéra Andreje Babiše (ANO) v Bruselu. Předsedovi vlády se zřejmě politologův výklad líbit nebude.

Pehe: Dublin IV je potřebný. Je nutné přerozdělovat migranty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

„Myslím, že jakkoliv jsou tamní státníci zdvořilí, tak všichni dobře vědí, že Andrej Babiš je trestně stíhán, protože na stavbu Čapího hnízda podle obvinění použil neoprávněně evropské peníze. Takový trestný čin by se přímo týkal Evropské unie a všem je to známo,“ podotkl Jiří Pehe.

Andrej Babiš má však podle politologa ještě jiný problém. Evropská unie řeší již delší dobu uprchlickou krizi a Babiš jako premiér nepřichází do Bruselu s novou nabídkou na případné řešení této krize. Český premiér jen opakuje, že se odmítáme podílet na přerozdělování uprchlíků. To je názor, který se v Bruselu líbit nebude. Pravděpodobně si tam všímají i toho, jak se česká politická reprezentace staví k tzv. Dublinu IV, který má nově stanovit pravidla azylové politiky EU.

„Dublin IV je důležitý zejména proto, protože chce zavádět určitá sjednocující pravidla pro udělování politického azylu a zároveň i zavést, že lidé, kteří žádají o azyl, musí podstoupit ty procedury v první bezpečné zemi na evropském kontinentu. To bývají ty země, které jsou „první na ráně“ vlny uprchlíků, kteří přicházejí z Afriky a Blízkého východu. Pokud se tyto země budou cítit přetíženy, tak mají právo požádat o aktivaci rozdělovacího mechanismu. Pak by ta azylová řízení měla být vyřizována i v jiných evropských zemí. To je princip Dublinu IV. Ukázalo se, že ten mechanismus, kdy každý, kdo přijde do Evropy, musí žádat v první bezpečné zemi, se neosvědčil, protože ty země jsou naprosto přetížené, vznikají tam uprchlická ghetta, tábory a ty ostatní evropské země tvrdí, že to není jejich věc. Často také od českých politiků slyšíme ten ironizující tón, že my jsme přece ve středu Evropy, ať to řeší v těch zemích, kam uprchlíci přijdou jako první. U nás například prohlásil prezident Zeman, že by to muselo být letiště Václava Havla, protože jinak se k nám uprchlíci jako do první bezpečné země dostat nemohou. Pokud si země, které mají tuto geografickou výhodu, takto představují evropskou solidaritu, tak to pochopitelně narazí,“ podotkl Pehe.

A když už jednou zmínil prezidenta Zemana, přidal Pehe pár slov i k němu. Bude prý velmi těžké odhadnout, jak se bude Zeman chovat ve svém druhém prezidentském období. Bude rozdělovat společnost stejně, jak to činil v období prvním? Nebo bude smířlivější s vědomím toho, že o něm  jednou budou psát historici a on by si pravděpodobně přál, aby o něm psali v pozitivním světle?

Ať už si bude počínat jakkoliv, politolog nepochybuje o tom, že Moskva vyhlíží politika, který by mohl Zemana jednou nahradit, až v úřadu skončí. Otázkou ale je, kdo to bude. Kdo bude vybrán za obhájce ruské zahraniční politiky, kterou podle politologa hájili Zeman a Václav Klaus.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…