Pekarová v Osvětimi: I dnes roste netolerance, musíme zvýšit úsilí

09.11.2022 18:16

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se vydala na návštěvu Polska. V Osvětimi nejprve uctila památku obětí židovského holokaustu. Ve Varšavě pak jednala s předsedkyní Sejmu Elzbietou Witekovou i s předsedou senátu Tomaszem Grodským. Delegace se setkala také se zástupci demokratického Běloruska a zavítala i do varšavského dopravního podniku.

Pekarová v Osvětimi: I dnes roste netolerance, musíme zvýšit úsilí
Foto: archiv předsedkyně PS
Popisek: Pekarová Adamová, TOP 09, Grodski

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová dnes zakončila svou třídenní oficiální cestu do sousedního Polska. Spolu s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolou a řadou dalších zahraničních hostů se nejdříve zúčastnila pietního shromáždění v areálu někdejšího komplexu nacistických vyhlazovacích táborů v Osvětimi. Shromáždění se konalo u příležitosti výročí protižidovského pogromu známého jako Křišťálová noc. Pekarová Adamová o tom informovala v tiskové zprávě.

„Vzpomínka na holokaust se stala součástí naší kolektivní identity. A jména těch, kteří byli zavražděni v Osvětimi i na jiných místech, nebudou zapomenuta. V dnešním světě však nenávist, nesnášenlivost a netolerance narůstají a my musíme zvýšit naše úsilí, abychom je zastavili,“ pronesla ve svém projevu předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Z Osvětimi se sněmovní delegace přesunula do Varšavy, kde následovalo pracovní jednání s předsedkyní polského Sejmu Elzbietou Witekovou. „Naším společným strategickým cílem je vítězství Ukrajiny. Klíčem k němu je česko-polská solidarita s ukrajinskými uprchlíky a koordinovaný postup vůči ruskému agresorovi. S paní předsedkyní Witekovou se také shodujeme, že aktivní parlamentní diplomacie v tom všem dnes hraje důležitou roli. Na závěr našeho setkání jsem paní předsedkyni pozvala na návštěvu do Prahy,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová. 

V polském parlamentu se uskutečnilo jednání i s maršálkem senátu Tomaszem Grodským. „Zásadním tématem naší schůzky byla společná snaha o úplnou surovinovou nezávislost na Rusku a energetickou bezpečnost střední Evropy. K obojímu by velmi výrazně přispěla stavba plynovodu Stork II, o jehož financování z evropských zdrojů teď společně s polskými kolegy intenzivně usilujeme,“ dodala předsedkyně Sněmovny. 

Součástí pracovního programu bylo také setkání s českou diasporou, běloruskými opozičními představiteli či exkurze do varšavského dopravního podniku, kde nově používají vagony metra od Škoda Transportation. „Dodávku vlakových souprav pro varšavské metro vnímám jako jeden z nejviditelnějších exportních úspěchů české firmy na polském trhu v posledních letech. Jsem ráda, že výrobky české firmy budou sloužit obyvatelům polské metropole v jejich každodenním životě. Zároveň je to důkaz dynamicky se rozvíjejících obchodně-ekonomických vztahů mezi našimi zeměmi,“ uzavřela předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. 

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

peníze za uprchlíky

Dobrý den, jasně, že by se mi jako občanovi ČR líbilo, kdyby nám EU platila za přijímání uprchlíků, jak navrhujete. Ale nejsem si jist, zda to není přesně to, co vlastně vyjednal Rakušan, tedy že kdo nepřijímá uprchlíky, tak na ně platí, a jestli není tento systém pro nás ve výsledku dost nevýhodný,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

9:31 94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

Kdo se letos rozhodl pořizovat sladkosti do mikulášské nadílky na poslední chvíli, toho dost možná č…