Peklo kolem Babiše: Krok EU proti němu přinesl temná a varovná vyjádření

13.12.2018 13:41

Evropský parlament schválil nejpřísnější verzi rezoluce, která má řešit střet zájmů Andreje Babiše. Europoslanci chtějí, aby Evropská komise neposílala peníze Agrofertu, informuje Česká televize. A již se vyrojily první reakce. Je to pomsta za neschválení migračního paktu, říká Ovčáček i Konvička. Našla se i další varování, vděčnost za EU a „já jsem to říkal“.

Peklo kolem Babiše: Krok EU proti němu přinesl temná a varovná vyjádření
Foto: screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci.

Ve středu ve večerních hodinách se na půdě Evropského parlamentu vedla debata, na níž europoslanci jednali o dotacích pro Agrofert a údajném střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Dnes přijali rezoluci, podle které by Evropská komise měla zastavit dotace pro Agrofert patřící do svěřenského fondu premiéra. Premiér odmítá, že by měl střet zájmů. Debatu prosadil klub evropských Zelených, nicméně při ní byly velmi často slyšet hlasy českých europoslanců.

Nyní tedy europarlament přijal rezoluci, jejímž jádrem je výzva Evropské komisi, „aby pozastavila veškeré financování EU určené Agrofertu, dokud nebude konflikt zájmů plně prošetřen a vyřešen“, informuje Česká televize. Podpořilo ji 434 poslanců z celkových 751, proti usnesení jich hlasovalo 64. Zároveň podle ČT poslanci chtějí, aby komise zkontrolovala všechny dotace, které Agrofert dostal od okamžiku, kdy se Andrej Babiš stal členem vlády, tedy od roku 2014. Usnesení Evropského parlamentu však není pro Komisi závazné, nicméně komisař pro rozpočet Günther Oettinger již během středeční debaty uvedl, že do vyřešení celé záležitosti nebude posílat dotace. Andrej Babiš, české Ministerstvo financí i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová ujišťují, že se jedná pouze o zastavení dotací pro Agrofert, nikoliv Českou republiku jako takovou.

Článek ČT ZDE

Celé znění usnesení ZDE

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček za celou věcí však vidí něco jiného než střet zájmů. „Za vším hledej peníze. Jsem zcela přesvědčen, že bruselské tažení proti Agrofertu má ve skutečnosti cíl zbavit západoevropské agrofirmy české konkurence. Čeští europoslanci prostě ze sebe dělají hejly,“ napsal Ovčáček ještě před rezolucí. Dále dodal o českých europoslancích: „Pozoruhodné, jak jsou kolaboranti a vlastizrádci stále stejní. Neskrývají až dětinskou radost, když je za jejich přispění republika ponižována a vláčena mocnými zleva nebo zprava.“

A po rezoluci měl Ovčáček úplně jasno: „Pokud odmítnete migrační kvóty, migrační pakt, prosazujete zájmy své země a hájíte bezpečí občanů, stihne vás za vydatné pomoci kolaborantů bruselský trest. Znají to v Maďarsku a v Polsku. A teď to pozná Česká republika. Herzlich Willkommen in der EU!“

Podobně jako Ovčáček věc vidí i entomolog a neúspěšný kandidát na senátora Martin Konvička. „Takže Česko (nebo jen Agrofert?) nedostanou EU-dotace. Je to samozřejmě kvůli Marrákešskému paktu, ale těch zemí, které nepodepsaly, bylo víc. S Maďarskem a Polskem je Brusel v otevřeném sporu, ale je tu i Rakousko, Slovensko, 3 státy Pobaltí, Chorvatsko, Bulharsko...“ píše Konvička a dodává: „Jsem zvědav, zda Brusel zkusí podobně vyprudit všechny, co si na koho najde a jaké budou reakce. Pokud se to tedy ve zpravodajském zmatku dozvíme.“

Na protibabišovské stránce Odstoupit se mezitím slaví: „Prolhaný stbák Babiš dostal drtivý knockout (K. O.) leží na zemi a třepe nožičkami. EU pracuje ze dne na den. Je rychlejší než Babiš. Dotace pro Agrofert skončily. Bude se vyšetřovat až do roku 2007,“ sdílí na skupině článek Fora24.

Anketa

Je Miloš Zeman vlastizrádce?

5%
95%
hlasovalo: 19409 lidí
K zastavení dotací se už vyjádřili zástupci STANu a Pirátů. „Mezinárodní ostuda, které čelíme, je nevyhnutelná, řadě problémů se přitom dalo čelit lepší komunikací,“ upozorňuje europoslanec Stanislav Polčák a dodává: „Premiér Sobotka se s europoslanci snažil scházet pravidelně a řešit problémy a výzvy, se kterými se země v Evropské unii potýká. Premiér Babiš, který se rád chlubí svými mezinárodními kontakty, za celý rok ve funkci nenašel čas k setkání s europoslanci ani jednou. Kdyby tak učinil, možná by ho teď nepřekvapilo, jak se na něj Evropa dívá, a třeba by se řadě problémů podařilo předejít.“

„Pan premiér musí začít komunikovat i ve vztahu ke všem českým europoslancům. Vyzvu ho, aby uspořádal setkání ještě před zahájením lednových auditů, které v ČR zahájí Evropská komise, a o celé situaci a představě jejího řešení nás co nejpodrobněji informoval. V tuto chvíli už dávno nejde jen o něj, ale především o Českou republiku, jejíž zájem by měl konečně začít upřednostňovat,“ říká ještě Polčák.

„Když už je mléko rozlité, měl by se k tomu pan premiér postavit čelem a problém otevřeně řešit. Prvním krokem by mělo být zveřejnění dopisu, který obdržel od Evropské komise; Poslanecké sněmovně by pak měl představit také harmonogram kroků, které povedou k nápravě. Ostuda nám už ale bohužel zůstane,“ doplňuje Petr Gazdík, poslanec a předseda STAN.

Pirátský analytický tým už prý v létě provedl analýzu zneužívání střetu zájmů a začal využívat dostupné právní nástroje k ochraně veřejných prostředků. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se jako první obrátil na Evropskou komisi a usiloval o včasné řešení tohoto problému tak, aby situace dopadla na české občany co možná nejméně, tvrdí Piráti.

„Do tohoto smutného momentu to vědomě dotáhl pan Andrej Babiš. Bohužel se stejnou měrou na tom podíleli i ti, kteří platné nařízení proti střetu zájmů ze srpna 2018 ignorovali, a to i přes naše výzvy. Varovali jsme, že počínání pana premiéra je v rozporu s evropským právem. Pan Babiš tomu celou dobu mohl zabránit. Stačilo dát si věci do pořádku a dodržovat pravidla jako každý jiný,“ prohlásil Bartoš bezprostředně po jednání pléna europarlamentu.

Anketa

Je ostuda, že se Česko nepřipojilo k migračnímu paktu OSN?

2%
98%
hlasovalo: 16726 lidí

Své si k věci řekl i marketingový expert Martin Jaroš v obsáhlém příspěvku na Facebooku. „Všichni furt nadáváme, jak je Brusel neschopný a byrokratický moloch. A podívejte se, nakonec je ten Brusel nějak záhadně akčnější a rychlejší než naše úřady. Když se řešilo Hnízdo, tak to OLAF prolít, vydal zprávu, řekl, že v žádosti se lhalo, doporučil vrácení peněz, my jsme peníze vrátili, z jejich strany hotovo. U nás se to, myslím, potáhne do konce dnů a těsně před zánikem vesmíru se zjistí, že se dokumenty ztratily a že už se to nedá vyšetřit. Teď zase další dotace. Dostali podnět (letos v srpnu), prostudovali to a včera doporučili típnutí dotací (dokonce možná všech pro Českou republiku), dokud mistr Babiš věc nenapraví. A je naprosto reálné, že ty dotace típnou. A kvůli téhle hrozbě se teď najednou začnou u nás dít věci a premiér bude lítat sem a tam,“ predikuje Jaroš.

Vyplývá mu z toho několik věcí: „Jednak mi vadí, že to u nás taky nešlape takhle rychle. Když se u nás něco vyšetřuje, tak si to p. Faltýnek a další kluci uměj ošéfovat. To je znalecký posudek sem, znalecký posudek tam, když má být výslech, tak všichni dostanou akutní lepru – a takhle my to jedem roky. V EU nějak tahle zdržovací taktika nefunguje – tam klepnou přes prsty a sprav to, nebo další peníze nedostaneš.

A druhá věc – řeknu vám úplně přesně, co by se stalo, kdybychom v EU nebyli. Naši zemi by si rychle rozdělili a postupně sežrali takoví oligarchové jako p. Babiš podobně jako na Ukrajině nebo třeba v Rusku. Protože my evidentně nedokážeme tahle velká zvířata ukočírovat. Bez pomoci zvenčí bychom je prostě přes ty prsty neklepli nikdy. Vidíte to? Pro mě je už existence těchto oligarchů důvodem, proč musíme v EU zůstat, i když proti ní jinak mám spoustu výhrad.

A třetí věc. Můj sen je, abychom v EU jednou stáli jako země s rovnou páteří a hráli první housle. Nebyli občani druhé kategorie, jak se někdy cítíme. Chci, abychom byli jako Dánsko či Rakousko. Věřím, že máme na to, abychom v EU jednou patřili ke špičce, a to jak hospodářsky, tak i svou rozumnou a pokojnou politikou. Ale jak vidíte, dokud se bude řešit, jak náš premiér podvádí, tak se logicky zemí první kategorie stát nemůžeme. V EU jde hodně o soft power, měkkou sílu, a tu premiéři vyšetřovaní pro podvod prostě nemají. Děkujeme, pane Babiši,“ vzkazuje premiérovi.

A na Milionu chvilek pro demokracii se objevilo temné varování: „Připravte si peněženky. Brusel zastaví dotace pro Agrofert. Mnoho dotačních projektů pro Agrofert, kde se počítá s účastí EU, ale už běží. Pokud je Evropa neproplatí, proplatíme je panu Babišovi my všichni... Prostě se složíme na svého premiéra, aby neměl málo...
Unie k nám pošle auditory, protože nevěří místním úřadům...“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lžete, Fialo! Po konci na Primě vypluly zlé věci. I na „hvězdu“

7:41 Lžete, Fialo! Po konci na Primě vypluly zlé věci. I na „hvězdu“

Divácká anketa předvolební debaty skončila vítězstvím předsedy STANu Víta Rakušana, kterého následov…