Peklo na Radě ČT kvůli ruskému dokumentárnímu seriálu. Byla to čirá propaganda, zuřil radní Šarapatka

03.02.2018 13:45

Na Radě České televize to zase jednou vřelo. Kvůli ruskému dokumentu „Zapomenutí vůdci“ v týdnu mezi radními létaly hromy a blesky. Informoval o tom server Forum24.cz.

Peklo na Radě ČT kvůli ruskému dokumentárnímu seriálu. Byla to čirá propaganda, zuřil radní Šarapatka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Ruský dokument Zapomenutí vůdci znovu budí vášně. Jde o dokument o mužích, kteří se starali o to, aby Sovětský svaz zůstal stabilní zemí. Často se kvůli tomu neváhali brodit potoky krve. Krve svých vlastních spoluobčanů. Jeden z dílů se věnoval Felixi Edmundoviči Dzeržinskému, zakladateli tajné sovětské policie Čeky – předchůdkyně GPU, NKVD a KGB. Hned dva díly  se věnovaly  Lavrentiji Pavloviči Berijovi. Tento muž se podílel na tzv. krvavém teroru ze 30. let 20. století, v nichž byla odsouzena řada lidí na základě smyšlených obvinění. Někdy byly i zavražděni bez soudu. Velkému teroru padlo za oběť přibližně jeden milion lidí. Zem Sovětského svazu byla skropena krví vlastních občanů ještě v dobách míru, před druhou světovou válkou.

Seriál Zapomenutí vůdci však zmíněné pány vykresluje v pozitivnějším světle. Někteří členové Rady České televize proto došli k závěru, že se na obrazovkách veřejnoprávní televize neměl objevit. Člen Rady a levicový filozof Michael Hauser by naproti tomu uvítal, kdyby kontroverzní dokument na obrazovkách zůstal. ČT ho pro tuto chvíli stáhla. „Rozhodnutí chápu jako varování před vysíláním pořadů, které ukazují neznámé či přehlížené stránky historie dvacátého století. Bylo by neblahé, kdyby Česká televize přestala vysílat dokumenty tohoto typu. Nevěděl jsem například, že v gulagu byly zavedeny platy,“ hájí seriál dál radní Hauser. Informuje o tom server Forum24.cz.

Historik Petr Blažek označil dokumentární cyklus Zapomenutí vůdci za „odpornou záležitost“ a „obludnou propagandu“ na obhajobu komunistických zločinů. Radní Zdeněk Šarapatka mu dal za pravdu. „Odborníkům, Radě pro rozhlasové a televizní vysílání i samotnému vedení České televize je jasné, že dokument je čirá ruská propaganda. Přesto tu zažíváme snahu o ideologické tlaky,“ varoval radu Šarapatka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

10:39 Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

Konspirace 89. Dokument připravený Andreou Sedláčkovou měl divákům České televize vyvrátit různé dez…