Peklo na radnici v Budějovicích: Nad obviněným primátorem se stáhla mračna

11.09.2012 7:14

První náměstek českobudějovického primátora Juraje Thomy Miroslav Joch (ČSSD), nevidí situaci okolo obvinění prvního muže jihočeské metropole jako nejideálnější stav pro město. Přestože on, i celý klub ČSSD dále ctí presumpci neviny, vyzývá primátora, aby zvážil své další setrvání ve funkci.

Peklo na radnici v Budějovicích: Nad obviněným primátorem se stáhla mračna
Foto: archiv
Popisek: Primátor Českých Budějovic a lídr HOPB Juraj Thoma
reklama

Juraj Thoma byl minulý týden policií obviněn z dvou zločinů kvůli možnému zmanipulování veřejné zakázky, ještě s bývalým vedoucím odboru IT na radnici.

Situace není ideální

„Je to samozřejmě situace, která není pro město České Budějovice jako takové, ani pro radnici nejšťastnější. Vhledem k tomu, že i z úst našich koaličních partnerů TOP 09 a Hnutí Občané pro Budějovice, jejímž členem pan primátor je, neustále zaznívaly a zaznívají hlasy o transparentnosti veřejných zakázek, pro občany to není úplně ten nejlepší signál,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Miroslav Joch.

„Uvědomujeme si odpovědnost, ke které nás zavazuje naše účast v současné koalici a v řízení Magistrátu města České Budějovice. V současné době nemáme ale žádné informace, na jejichž základě bychom mohli jakkoliv posuzovat obvinění primátora. V rozhodné době jsme nebyli součástí tehdejší koalice a žádný z našich zastupitelů nebyl členem Rady města České Budějovice. Nemůžeme se rovněž nijak vyjadřovat k dosavadním výsledkům šetření orgánů činných v trestním řízení. Vznesená obvinění považujeme však za natolik závažná, že doporučujeme Juraji Thomovi, aby zvážil své další setrvávání ve funkci primátora města,“ na tom se usnesl v pondělí městský výkonný výbor a klub zastupitelů ČSSD a serveru ParlamentniListy.cz závěry poskytl právě Miroslav Joch.

Ten, pokud by primátor ve své funkci například skončil, by se eventuálně jako první náměstek měl šanci stát se prvním mužem Budějovic. Sám ale říká, že tuto eventualitu v současné době nijak neřeší.

„To je ale v současné době irelevantní, protože ta situace zatím nenastala. A v současné době nic nenasvědčuje tomu, že by Juraj Thoma chtěl skončit. I já mám v současnosti důležitější věci na práci a důležitější myšlenky, než je to, kdo by byl nebo nebyl primátorem. Je to takové kdyby, kdyby. V momentě, pokud by tato situace nastala, bychom se tím s kolegy nejen v našem politickém klubu, ale i napříč koalicí zabývali,“ uvedl Joch.

Zastupitelé primátora neodvolají?

Tento čtvrtek se sejdou městští zastupitelé, kteří by mohli řešit právě otázku setrvání primátora ve své funkci. Jak se ale ukazuje z několika na sobě nezávislých zdrojů magistrátu, hlasování o odvolání primátora Thomy se nejspíš konat nebude. TOP 09 nechá hodnocení kauzy na koaličním partnerovi Hnutí občané pro Budějovice (HOPB) a toto uskupení, jehož je Thoma předsedou za primátorem stojí.

„Zastupitelský klub hnutí Občané pro Budějovice jednoznačně stojí za předsedou hnutí a primátorem Českých Budějovic Jurajem Thomou v údajné kauze „Bit servis“. Obvinění primátora Policií ČR z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku považujeme po seznámení se s podklady za nepodložené,“ informoval mluvčí HOPB Milan Brabec.

Primátor Juraj Thoma už hned po obvinění uvedl, že rezignovat rozhodně nehodlá a obhajoval se tím, že se ničeho nedopustil a počká si na soud. Připomněl také, že jeho obvinění může mít spojitost s blížícími se krajskými volbami. I když ty se radnice netýkají, vše souvisí se vším a Thoma je jedním z příznivců nového krajského uskupení Jihočeši 2012.

Msta z ODS?!

Jak se serveru ParlamentniListy.cz podařilo zjistit, trestní oznámení na Thomu, kterým se policie zabývala rok a následně podala návrh na vznesení obvinění, má počátky v bývalé mateřské organizaci Juraje Thomy, tedy v ODS. Ta také tehdy stála za svržením primátora, když se dočasným primátorem stal exprimátor Miroslav Tetter.

I teď vidí Thoma obvinění jako nesmyslné, považuje ho za mstu a za politický boj. Sám tvrdí, že většina občanů Českých Budějovic za svým primátorem stojí. Podle kritiků současného primátora je to jen jeho „osobní názor“, protože se žádné dotazové referendum v jihočeské metropoli nekonalo.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radek Kraus
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …