Peníze dali, domy neviděli. Piráti v akci: Kde jsou ty peníze?

14.09.2020 9:16

Janusz Konieczny je od června 2018 hlavním protikorupčním analytikem Pirátů. Spolu s Adélou Šípovou, která za Piráty kandiduje do Senátu na Kladensku, si klade otázku, kam se poděly desítky milionů od lidí, kteří chtěli bydlet v nových rodinných domech v Satalicích. Dodnes nebydlí, ale družstvo Simply Short Term Development už připravilo nový projekt domů na Kladně. Do věci už se vložila policie. Došlo i na otázky pro bývalého poslance za ČSSD.

Peníze dali, domy neviděli. Piráti v akci: Kde jsou ty peníze?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz, ilustrační foto

Protikorupční analytik Janusz Koneczny (Piráti) spolu se serverem Seznam zprávy upozornil na počínání družstva Simply Short Term Development, které rozjelo projekt rodinných domků v Satalicích. Jenže nad projektem se zavřela voda, lidé dodnes nebydlí a družstvo už rozjelo nový projekt bydlení na Kladně. A Janusz Koneczny se zlobí.

„Řešit tenhle malér v Kladně se právě pokouším s Adélou Šípovou. Plno lidi vložilo své úspory do údajných projektů stavby bytů s tím, že se jejich peníze měly vrátit se značným výdělkem (jde o desítky milionů Kč). Všechno je ovšem poněkud jinak a osud peněz je neznámý. Adéla zaslala 12 klíčových otázek vedení této podivné společnosti, na jehož webu je uvedeno ‚Výplatu vkladu očekáváme na začátku roku 2020‘ anebo ‚na přelomu roku 2019/2020 družstvo očekává vyplacení svého vkladu‘. Vždyť je podzim 2020!“ rozčílil se pirátský analytik.

Malér

Za družstvem stojí podnikatel Vlastislav Římský, který peníze od lidí vybral, ale výstavba domů v Satalicícch u Prahy byla poté financována z jiných zdrojů – z úvěru firmy BPD Finance a nikoli z peněz členů družstva. Ty zmizely neznámo kam a družstevníci netuší, kdy a zda vůbec se jim vrátí. Sám Římský čelí exekucím.

Družstvo mezitím začalo chystat nový projekt nízkoenergetických domů v Kladně. Od lidí družstvo vybralo už 17,4 milionu korun, ale stavba nízkoenergetických domů ještě ani nezačala. Současný předseda družstva Pavel Patřičný slibuje, že vše běží, jak má, ale lidé už podle všeho začínají pochybovat.

Pan Patřičný nám teď rozesílá neustále nějaké další výzvy a projekty, snaží se být aktivní, aby členy přesvědčil, že vše běží, jak má, přitom ten scénář bude nejspíš podobný jako v Satalicích,“ uvedla k celé věci paní Alena, členka družstva. „Opět se nám říká, že se koupil pozemek a právě naše peníze půjdou na stavbu a jiné věci, ale je jasné, že podvod už je hotový a na stavbu si už Římský a vedení družstva půjčilo peníze jinde, takže je otázka, jestli tam ty vybrané peníze doputují,“ doplnila.

Několik členů družstva se už obrátilo na policii a ta družstvu už věnuje pozornost Simply Short Term Development.

Ve vedení družstva je i bývalý poslanec za ČSSD v letech 2013 až 2017 Lukáš Pleticha, jenž býval také zastupitelem Libereckého kraje. Od roku 2019 je místopředsedou družstva. Když měl odpovědět na otázky, kdo a kdy družstevníkům vrátí svěřené peníze, odpověděl jen mlhavě.

„Až dostane družstvo peníze, tak my je potom můžeme rozdělit. Asi je dostaneme od toho, kdo je družstvu dá.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…