Pentagon hovoří o možnosti nasazení pozemních sil USA v Iráku

16.09.2014 21:01 | Zprávy
autor: vam, čtk

Šéf amerického sboru náčelníků štábů Martin Dempsey dnes v americkém Kongresu prohlásil, že v případě neúspěchu rozšířené vojenské kampaně proti radikálům z organizace Islámský stát (IS) v Iráku doporučí zvážit vyslání amerických pozemních sil, které by podpořily iráckou armádu. Americký prezident Barack Obama přitom usiluje o podporu kongresmanů pro plán, jehož cílem je porazit islamisty bez nasazení pozemních bojových jednotek.

Pentagon hovoří o možnosti nasazení pozemních sil USA v Iráku
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Dempsey i americký ministr obrany Chuck Hagel čelili řadě dotazů zákonodárců ohledně Obamovy rozšířené kampaně proti extremistům v Iráku a v Sýrii. Prezident 10. září zveřejnil plán, jehož součástí je vyslání 475 amerických vojenských poradců do Iráku. Ti se ale nemají účastnit bojových operací a mají pomáhat s výcvikem a vyzbrojováním iráckých a kurdských jednotek. Ústředním bodem americké strategie boje proti IS jsou nadále systematické letecké údery, a to nejen v Iráku, ale nově i v Sýrii.

Šéf sboru náčelníků v případě nutnosti Obamovi doporučí nasazení pozemních sil

Dempsey a Hagel dnes Obamův plán v Kongresu obhajovali. Šéf sboru náčelníků štábů podle agentury AP zdůraznil, že cílem amerických poradců je pomáhat iráckým silám s plánováním, logistikou a koordinací úsilí protiislamistické koalice. „Aby bylo jasno, pokud dospějeme do stadia, kdy budu mít za to, že naši poradci by měli doprovázet irácké vojáky při útocích na konkrétní síle ISIL, doporučím to prezidentovi," řekl Dempsey brannému výboru Senátu.

Dempsey pak na naléhání kongresmanů doplnil, že „by šel zpátky za prezidentem a dal mu doporučení, které by mohlo zahrnovat použití pozemních sil".

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Renata Vesecká byl položen dotaz

Jak si můžou být všichni rovni?

To přeci není pravda. Vy máte imunitu, my ne. Já nechápu proč? Hlavně když se vůbec nemusí vztahovat na to, co říkáte třeba ve sněmovně nebo na vaše činy spojené s funkcí politika. Kde je spravedlnost a rovnost? Já ji teda nevidím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura uspěl, přiznal Moravec. Prozradil i věc o Rajchlovi

19:26 Okamura uspěl, přiznal Moravec. Prozradil i věc o Rajchlovi

Moderátor Václav Moravec prohlásil, že za jeho koncem v České televizi stojí údajné prolamování reda…