Pět hodin řečnění a nic. S výročními zprávami ČT se nijak nepohnulo

17.10.2019 22:07

Poslanecká sněmovna se dnes nedostala k hlasování o výročních zprávách o hospodaření a činnosti České televize za rok 2016, a to z důvodu konce dnešního jednacího dne. Zatím není jasné, kdy se poslanci ke zprávám vrátí. Sociální demokrat Petr Dolínek chce výroční zprávy projednat opět za týden. „Zprávy už konečně musíme v PSP schválit,“ podotkl. Poslanci debatou nad zprávami ČT dnes strávili pět hodin. Místy dosti ostrá rozprava začala už dopoledne, odpoledne se poslanci věnovali pravidelným ústním interpelacím a po nich se ke zprávám vrátili. Televizi se vytýkalo především její hospodaření. Došlo i na střety zájmů jejího ředitele Petra Dvořáka.

Pět hodin řečnění a nic. S výročními zprávami ČT se nijak nepohnulo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitel ČT Petr Dvořák

Anketa

Je ,,nenávist na internetu" tak velké nebezpečí, jak popisují Pavel Rychetský a Anna Šabatová?

16%
84%
hlasovalo: 17332 lidí
Kritici i zastánci média se shodovali v tom, že veřejnoprávní televize by měla spadat pod kontrolní pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Televize na diskusi reagovala na sociální síti, uvedla například, že se možnosti prověrek NKÚ nebrání.

„Hospodaření České televize podléhá několikastupňové kontrole. Ani kontrole ze strany NKÚ se nebráníme,“ uveřejnila ČT na svém twitterovém účtu.

Předsedové opozičních Starostů a KDU-ČSL Vít Rakušan a Marek Výborný v reakci na dnešní jednání pak na sociálních sítích oznámili, že s pomocí dalších stran chtějí svolat mimořádnou schůzi Sněmovny, kde by se zprávy projednaly.

Sociální demokrat Petr Dolínek uvedl na sociální síti, že v pátek ráno navrhne zařadit projednávání zpráv na příští čtvrtek. „Zprávy už konečně musíme v PSP schválit,“ podotýká.

Odkládané projednávání zpráv České televize je sledované zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele. Ve Sněmovně jsou ještě zprávy televize za rok 2018, ani ty zatím ovšem volební výbor neprojednal.

Výroční zprávy chtějí podpořit například ODS nebo Piráti. Naopak kriticky vystupují komunisté nebo poslanci SPD. Sociální demokraté už v úterý oznámili, že zprávy ČT z většiny podpoří. Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek v úterý uvedl, že apeloval na poslance hnutí, aby zprávy také podpořili. Sociální demokraté si v pondělí vyžádali od svého koaličního partnera ujištění, že hnutí ANO bude pro projednání zpráv. O vyjádření požádali vzhledem ke spekulacím médií o zákulisních dohodách mezi hnutím ANO a KSČM, která umožnila vznik menšinové vlády.

Fungování ČT pak kritizovali hlavně zástupci SPD. „Kde jsou Reportéři ČT? Kde je pořad 168 hodin? Kde je pořad Newsroom?“ ptal se během schůze předseda SPD Tomio Okamura a urgoval Českou televizi, aby okamžitě zahájila živý přenos z jednání na ČT24.

Podle bývalého poslance SPD Lubomíra Volného dochází ve veřejnoprávní televizi k hospodářské kriminalitě a výroční zprávy o hospodaření zakrývají trestnou činnost.

Dnešní jednání nezanechalo chladnou ani poslankyni Trikolóry Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, prý se při poslouchání diskuse „stěží ovládala“. „Sedím ve Sněmovně, poslouchám projevy k činnosti a hospodaření ČT za roky 2016/2017 a opravdu se stěží ovládám...
Zcela jistě není náhodou, že schválení těchto dokumentů se přes rok odsouvá a žongluje se s nimi jako s horkou bramborou. Absolutně odmítám paniku, kterou vytváří sama ČT, že snad ve Sněmovně chceme ohrozit její fungování. I kdybych odhlédla od všech dostupných informací, kdo měl možnost a vydržel sledovat 4,5hodinový záznam ze semináře se členy Rady ČT minulý týden, musí mu být přinejmenším trapně. Na relevantní otázky 50 poslanců, týkající se hospodaření, se ředitel ČT a členové Rady ČT ani neobtěžovali odpovědět či zformulovat uvěřitelnou lež.
A to vůbec nezmiňuji jejich domnělou objektivitu vyváženého zpravodajství,“ napsala poslankyně na svůj Facebook.

S odmítavými výroky vůči ČT naopak nesouhlasí ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Pořád se tady naznačuje nějaký problém, ale nevidím v čem,“ prohlásil. Poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková zase zdůraznila, že veřejnoprávní média jsou pilířem demokratické společnosti. „ČT jistě není bez chyb, ale jinak to ani nejde. Snaží se pokrýt celé spektrum různobarevné společnosti,“ řekla.

Diskuse byla na názory poslanců pestrá již od rána. „Není vaším poselstvím rozhodovat, kdo je a kdo není sociální demokrat, já se taky nestarám, kdo jste křesťan a kdo už satanista nebo neomarxista,“ zněla kupříkladu hádka mezi Jaroslavem Foldynou a Janem Bartoškem z KDU-ČSL, který mu řekl, že nepatří do ČSSD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

17:35 Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček se důrazně ohradil proti všem kritikům, kteří mu vyčítají…