Petr Fiala se vysmál ČSSD. Odchod z vlády? To už jsme slyšeli. A padl návrh zrušit přímou volbu prezidenta

20.10.2019 13:11

Hosty nedělní Partie FTV Prima byli místopředseda ČSSD Roman Onderka a předseda opoziční ODS Petr Fiala. Ten se Onderkovi smál, co všechno si nechali sociální demokraté líbit od šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. O vládě jako celku řekl, že její hlavní pracovní metodou je chaos. Onderka uznal, že ČSSD má s Babišem několik sporů. A rýpl si do komunistů. Přirovnal je k dětem, které žalují paní učitelce, že jim někdo rozkopal bábovičky. Došlo i na zdravotní stav prezidenta Zemana.

Petr Fiala se vysmál ČSSD. Odchod z vlády? To už jsme slyšeli. A padl návrh zrušit přímou volbu prezidenta
Foto: repro Facebook
Popisek: Nová profilová fotka Petra Fialy
reklama

Onderka hned v úvodu konstatoval, že na 70 až 80 procent očekával, že Ústavní soud ČR smete ze stolu návrh na dodatečné zdanění majetkového narovnání státu s církvemi. „Je to kontroverzní záležitost, ale já respektuji Ústavní soud a tím si myslím, že je celá tato věc uzavřena,“ zmínil Onderka.

Anketa

Je ,,nenávist na internetu" tak velké nebezpečí, jak popisují Pavel Rychetský a Anna Šabatová?

16%
84%
hlasovalo: 18443 lidí

„Vláda se tady dopustila dvojí hanebnosti. Záměrně používám slovo hanebnost.“ Jedna hanebnost spočívá podle Fialy v tom, že vláda zpochybňovala napravení křivdy vůči církvím, a pak jim ještě toto narovnání chtěla zdanit. „Myslím, že tady vláda utrpěla morálně-vládní porážku a já si myslím, že je to dobře,“ pochvaloval si Fiala.

Onderka se bránil, že už schvalování majetkového narovnání, které se odehrávalo i v nočních hodinách o dva hlasy. Sociální demokraté prý jen chtěli zjistit, zda lze tuto situaci napravit. „Ústavní soud řekl, že to nelze a je nutné to respektovat,“ zdůraznil Onderka. Přesto je přesvědčen, že toto narovnání nebylo nastaveno dobře. „Ten zákon není dobře, není dobrý, ale Ústavní soud řekl, že ho není možné měnit. Znovu říkám – respekt,“ zdůraznil Onderka, přičemž narážel na myšlenku, že církve mohly dostat méně majetku, kdyby náhrady byly přesněji spočítány.

„Řekněme si pravdu o tom, jak to bylo. Vládu dnes drží komunisté, tak jim vláda chtěla vyhovět,“ rýpl si Fiala. Zdůraznil ještě, že se Ústavní soud odvolal na zachování právního státu a prvních jistot, což je podle předsedy ODS velmi silný argument.

Jak Fiala, tak Onderka odmítli úvahy komunistů, že by tuto záležitost mohli hnát ještě k evropským soudním institucím. Onderka přirovnal komunisty k žalujícím dětem. „Jako když vám někdo na pískovišti rozšlápne bábovičku a vy si jdete stěžovat paní učitelce. Asi tak to vnímám,“ uvedl.

Pánové poté přehodili debatní výhybku a uvažovali nahlas o placení zálohového výživného státem. Podle Onderky se koalice na vyplácení zálohového výživného shodne. „Už jsme se dokázali dohodnout na tom, že ta částka nesmí překonat 1,2 miliardy. My jsme to prozatím spočítali na nějakých 830 milionů korun,“ uvedl Onderka.

Fiala v této otázce vládu ani trochu neřešil. Poukázal na to, že se mluví o zálohovaném výživném, ale opoziční poslanci ho ještě na papíře neviděli, což je zásadní problém.

„Chaos je pracovní metodou této vlády,“ rozčílil se Fiala s tím, že z vlády dodnes nevzešel žádný dokument, o kterém by vůbec bylo možné jednat. „Žádný konkrétní návrh není, ani ty částky nejsou, je to jen cirkusová hra v manéži,“ zaznělo z úst předsedy ODS.

Onderka se s Fialou shodli na tom, že zálohované výživné je vlastně přiznáním selhání státu, protože stát nedokáže k odpovědnosti dohnat ty rodiče, kteří výživné neplatí. Ministerstvo spravedlnosti nenašlo nástroj, jak právo vymoct. Onderka zdůraznil, že tento problém je tu od roku 1989 a situaci je podle něj třeba řešit právě zálohovaným výživným.

„Stát není schopen vymoci si dodržování práva... a stát se k tomu musí postavit jako chlap,“ pravil Onderka.

Přislíbil, že zákon o zálohovaném výživném bude předložen v roce 2020. A pokud by ANO odmítlo tento zákon předložit, ČSSD by prý začala uvažovat, zda zůstane ve vládě.

V tu chvíli se Fiala začal smát a poukázal na to, že podobné věty sociální demokraté používali víckrát. „Ukázalo se, že ČSSD vydrží skoro všechno,“ smál se Fiala Onderkovi, co všechno si nechají sociální demokraté od premiéra Andreje Babiše (ANO) líbit.

Fotogalerie: - O prodejní době

Začala říjnová schůze sněmovny. Jako první se proj...
Začala říjnová schůze sněmovny. Jako první se proj...
Začala říjnová schůze sněmovny. Jako první se proj...
Začala říjnová schůze sněmovny. Jako první se proj...
Začala říjnová schůze sněmovny. Jako první se proj...
Začala říjnová schůze sněmovny. Jako první se proj...

Došlo i na rozpočet. Koalice dosud nedokázala přijmout daňový balíček, jehož součástí je i vyšší zdanění alkoholu, cigaret a hazardu. Tady Fiala s vážnou tváří připomínal, že Babiš sliboval, jak stát nebude zvyšovat daně a jak se zjednoduší daňový systém. A my z toho nic nevidíme. „Jsme přesvědčeni, že český stát potřebuje dietu. Stát, nikoli občané,“ zdůrazňoval Fiala. „My zvyšování daní nepodpoříme. Žádné zvyšování daní. Stát má kvůli finanční situaci asi 100 miliard korun za rok, a stejně mu to nestačí. Protože bobtná.“

Onderka oponoval, že na zdražení alkoholu, cigaret a na vyšším zdanění hazardu nevidí nic divného. „Mě osobně mrzí, že součástí toho balíčku není bankovní daň. Tady máme spor s koaličními partnery z ANO,“ uznal. Věří však, že stát potřebuje peníze na to, aby je mohl rozdělit lidem a ti se tak mělí líp, aby i oni pocítili to, že se ekonomice daří.

Na jedné jediné věci se hosté Partie shodli. Odmítli, aby prezidentovi byla udělena pravomoc navrhovat zákony. Shodli se na tom, že by to český politický systém posunulo k poloprezidentskému či k prezidentskému systému, a to není v pořádku. Pokud někdo chce změnit republiku v prezidentský systém, tak má podle Fialy i podle Onderky předstoupit před voliče, říct jim, že chce systém změnit, s touto myšlenkou vyhrát sněmovní i senátní volby a pak může začít celý systém měnit.

„Já si dokážu představit jinou věc, návrat k nepřímé volbě prezidenta. Abychom podpořili ten charakter parlamentní demokracie, kterou Česká republika je a vždy byla,“ zdůraznil Fiala.  

Nakonec pánové odmítli jakkoli komentovat zdraví prezidenta Miloše Zemana. Oba popřáli Miloši Zemanovi pevné zdraví a rozloučili se s diváky.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nacher k Hřibovi: Tak já vám řeknu, co vím... Na Magistrátu se leccos šušká

21:38 Nacher k Hřibovi: Tak já vám řeknu, co vím... Na Magistrátu se leccos šušká

Hostem pořadu Horká linka v internetové televizi XTV byl poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher…