Petr Hájek k volbám: Jedeme na obrovském Titaniku, konec se blíží. Elity si myslí, že se neutopí. Ale utopí

26.05.2014 14:57

Volby do Evropského parlamentu svým způsobem velmi přesně zobrazily stav, ve kterém se EU nachází: Hluboká dekadence, jízda do tunelu pokračuje. Tak píše Petr Hájek, šéfredaktor magazínu Protiproud.cz a bývalý vicekancléř exprezidenta Václava Klause. EU přirovnává k Titaniku plujícímu přímo na ledovec.

Petr Hájek k volbám: Jedeme na obrovském Titaniku, konec se blíží. Elity si myslí, že se neutopí. Ale utopí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek

Anketa

Líbí se vám, jak v České republice dopadly eurovolby?

hlasovalo: 5193 lidí

Petr Hájek uvádí, že ti, kteří jsou s uspořádáním EU spokojeni, budou výsledky voleb považovat za vítězství. „Ve Francii, ve Velké Británii a několika menších státech dramaticky uspěli `eurokritici`. V celkovém součtu ovšem jejich vítězství na rozložení sil v Unii nic neznamená. Spíše si jenom vyměnili místa s dosavadními `krotkými eurorealisty`,“ koriguje případné nadšení euroskeptiků Hájek.

Bývalý kancléř má za to, že volby do EP budou mít pramalý vliv na EU. „Pokud se něco stalo, pak pouze přišel předpokládaný signál, že v některých státech EU posilují radikální odpůrci vytvoření evropského superstátu, otevřeně totalitních `Spojených států evropských`. To je sice pro euroskeptiky zjištění možná příjemné, může a patrně bude mít vliv na vnitřní poměry v několika důležitých státech Unie, s ní samotnou to však nepohne ani o píď,“ soudí.

Češi a Slováci pochopili

Petr Hájek ve svém článku vyvrací často používané tvrzení, že lidé EU nerozumí a proto nevolili. On sám se domnívá, že lidé jí rozumí velice dobře.

„Zkušení lidé v srdci Evropy – tak jako již mnohokrát v minulosti – dali totiž najevo, že EU rozumějí velmi dobře. Hlasovali `nohama`. Jejich rozhodnutí je přesné: Volit kohokoli je zbytečné. Ať dopadne `hra na volby` jakkoli, nic se nezmění. Dejte nám pokoj, jedeme na chaty. S `vnitřní emigrací` máme bohaté zkušenosti,“ shrnuje postoj nevolících.

Celý článek ZDE.

Elity si výsledky vykládají po svém

„Vedoucí elity a organizátoři evropského `kotle národů`, stejně jako jejich oddaní `nohsledi` z menších zemí – u nás především TOP 09 a babišovci, ČSSD a lidovci – vykládají výsledky po svém,“ píše Hájek na serveru Protiproud.cz.  

Proevropské síly v EP si prý pochvalují, že dva ze tří europoslanců upřednostňují Evropskou unii.  „A opravdu je to tak. Z Bruselu se sice nyní zřejmě ozve občas nějaký ostřejší tón, noví poslanci z tábora euroskeptiků budou muset dávat najevo, že je `mainstream` zcela nepohltil (i když se to nepochybně za čas stane), ale to je tak všechno. Šílené zákony se na nás povalí dál. Krize – hospodářská, ale především hodnotová – bude akcelerovat o něco pomaleji, ale soustavně,“ líčí své představy o budoucím vývoji Hájek.

„Setrvačnost kolosu Titanic je obrovská. Právě proto nemůže změnit směr – a naprosto jistě narazí na ledovec. To ale kapitána, posádku a cestující v `první třídě` nezajímá. Jsou přesvědčeni, že oni se neutopí. Mýlí se,“ varuje autor.

Opačný efekt

Petr Hájek se domnívá, že ale posílení euroskeptiků může mít opačný efekt, než by se předpokládalo. „Probuzení“ části veřejnosti v některých státech bude mít na „federalisty“ opačný efekt. Pochopí, že příště už by svou většinu mít nemuseli – a „šlápnou do pedálů“. „Vůbec proto nelze vyloučit, že pokus vytvořit za zády veřejnosti obvyklou salámovou metodou Spojené státy evropské dostal právě dramatický impulz,“ píše.

Petr Hájek tak vidí budoucí vývoj v EU chmurně a myslí si, že se bude prohlubovat „tichý odpor“ mlčící většiny. „Ta v Čechách a na Slovensku, demonstrovaná totálním `nezájmem`, je dostatečně výmluvným předobrazem budoucnosti celého totalitního projektu EU. Čím hlubší bude tento stav, tím dramatičtější pád, který v nedaleké budoucnosti nepochybně přijde. A to je vůbec asi nejdůležitější realistická zpráva z evropských voleb 2014,“ uzavřel svůj článek Petr Hájek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU může znárodňovat, prosadila to Jourová. Nejde o vtip

4:43 EU může znárodňovat, prosadila to Jourová. Nejde o vtip

V EU bude od roku 2020 možné vyvlastňovat e-shopy. Bez náhrady a soudního přezkumu. Umožní to nové n…