Petr Hájek přepočítal výsledky voleb. A přišel se zcela novým vítězem

13.10.2014 17:30

Z volebních výsledků může mít radost šéf hnutí ANO Andrej Babiš, zatím ale zachovává tvář hráče pokeru. Úsměv na tváři výsledky vykouzlily také premiéru Bohuslavu Sobotkovi. Povolební situací a interpretací výsledků se na serveru Protiproud zabýval jeho šéfredaktor Petr Hájek. Podle něj zvítězila strana NON, kam se podle něho řadí odpovědní lidé, kteří se rozhodli vyhodit volební lístky do koše.

Petr Hájek přepočítal výsledky voleb. A přišel se zcela novým vítězem
Foto: Repro Foto: ČT
Popisek: Bývalý vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek v pořadu Máte slovo
reklama

Nyní se politici, novináři i politologové budou snažit o analýzu výsledků. Podle Hájka je to ale snadné, prý vyhrál on spolu s dalšími lidmi, kteří zůstali doma a hodili volební lístky do koše.

Ve volbách jednoznačně zvítězila NON – Nestrana Odpovědných Nevoličů

„K našim 55,5 procentům je třeba přičíst ještě nejméně 15 procent hlasů (ze 44 % voličů) pro Andreje Babiše a zhruba šest, sedm procent pro různá další nezávislá hnutí, která rovněž proletěla do politického odpadu. Zhruba něco kolem 70 procent,“ tvrdí Hájek.

V Praze prý nešlo volit 68 procent lidí. K tomu Hájek počítá hlasy pro hnutí ANO a další nestranická hnutí. Mohou se údajně přičíst také hlasy pro Karla Schwarzenberga, protože se mnoho voličů stále domnívá, že volí politickou stranu.

Nevoliči dosáhli jednoznačného vítězství. Podle Hájka se jedná o NON – Nestranu Odpovědných Nevoličů. Novináři to ale nepřiznají a prezident Miloš Zeman bude „bručet“ totalitní píseň o znovuzavedení povinné volební účasti.

V USA Obama řekl „Yes, we can“. V Česku řekl Babiš „ANO, bude líp“

Hájek dříve doufal, že v Česku zavládne systém soutěže politických stran. Místo toho se zde usadili havlisté a ovládli zdejší demokracii nepolitickou politikou. K těm patří zejména TOP 09, Zelení a další.

Hnutí ANO je také antipolitika. Je to další stupeň nepolitické politiky. Po vzoru amerického prezidenta Baracka Obamy, který přišel s „Yes, we can“, má hnutí Andreje Babiše ve svém sloganu „Ano, bude líp“. Lidé, kteří Babiše šli volit, si mysleli, že volí nepolitika.

Hájek k tomu dodává: „To se samozřejmě hluboce mýlí. Andrej B. je pouze náš bílý černoch Obama: Marketingová fikce ‚změny‘, hrot antipolitiky.“

Babiš, Bursík a Kalousek si z antipolitiky udělali byznys

Kdo ale vědomě nepřišel k volbám, šel vědomě proti systému, který se tváří jako politika, ale nemá s ní nic společného. „Tedy alespoň pokud (my staromilci) chápeme politiku jako střet autentických skupinových zájmů artikulovaných ve veřejném prostoru ideově zakotvenými politickými stranami. Věčný střet levice a pravice. Protože však nic takového už není, jakýkoli aktivní hlas – byť třeba jenom přeškrtnutý odevzdaný volební lístek – by legitimizoval ty, kteří si z antipolitiky udělali byznys: Kalousek, Bursík – a naposled Babiš,“ vysvětluje Hájek.

Nyní se antipolitika rozděluje na dva proudy. Jeden představuje Babiš, který rozbil klasickou demokratickou politiku a nyní obsazuje deratizované území. Druhý představuje hnutí NON. Zatím může protestovat a odmítat účast na hrách ve falešných kulisách demokracie – ve volbách. Není totiž koho volit.

Fotogalerie: - Ve volebním štábu TOP 09

Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem
Jiří Vávra
Karel Schwarzenberg
Občerstvení ve volebním štábuTOP 09 v hotelu Don G...
Občerstvení ve volebním štábuTOP 09 v hotelu Don G...
Sledování volebních výsledků

Fotogalerie: - Zeman má odvoleno

Prezident Miloš Zeman s chotí odvolili dnes po pat...
Volební komise netrpělivě očekávala příchod prezid...
Mezitím dávali své hlasy do uren jiní
Prezident Miloš Zeman přichází do volební místnost...
Zdraví volební komisi
Nezbytná kontrola totožnosti

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…