Petr Pavel navštívil Mali, setkal se s českými vojáky z mise EU

06.03.2015 6:19

Náčelník generálního štábu Petr Pavel ve čtvrtek pracovně navštívil africké Mali, kde působí čeští vojáci ve výcvikové misi EU. V hlavním městě Bamako se Pavel setkal s velitelem mise Alfonsem García-Vaquero Pradalem, který mu poděkoval za excelentní práci českých vojáků. Ti v Mali hlavně chrání velitelství výcvikové mise v Bamaku a doprovázejí konvoje, podílejí se ale i na výcviku. ČTK to dnes oznámila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Petr Pavel navštívil Mali, setkal se s českými vojáky z mise EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel

Cílem výcvikové mise EU v Mali je připravit místní ozbrojené síly k tomu, aby byly samostatně schopné boje proti islamistům na severu země. Armáda v těchto dnech zahájila střídání českých vojáků v misi, první dvacítka vojáků z nové už páté jednotky odletěla do Bamaka ve čtvrtek. Druhá část 38členné jednotky je bude následovat v polovině března. Pavel se v Mali setkal i s českými vojáky, společně s ním se do Česka vrátila první část střídané čtvrté jednotky. V africké zemi působila půl roku. 
    

Pavel podle Růžičkové hovořil s García-Vaquero Pradalem také o aktuální bezpečnostní situaci v Mali a pokroku ve výcviku malijské armády. Shodli se na tom, že je vidět posun k lepšímu. "Na severu sice pokračují izolované bojové aktivity různých skupin, ale ty mají spíše kriminální charakter s ekonomickým podtextem. Mise OSN MINUSMA a francouzská operace BARKHAN plní svůj cíl a přispívají ke zklidnění a stabilizaci situace," uvedl náčelník generálního štábu. 
    

Pavel navštívil také základnu Koulikoro, kde se skupina Čechů podílí na vojenském výcviku Malijců. "Malijští vojáci se nedají srovnávat s vojáky evropských armád, jsou prostě jiní," řekl velitel českých instruktorů Jaroslav Losenický. Problémem místních vojáků je podle něj hlavně taktika. "Soustředí se na jedno, zapomenou na to druhé," podotkl. 
    

Čeští vojáci v Mali podle Růžičkové dosud nezaznamenali nějaké negativní nálady ze strany místních obyvatel. Složitá je v zemi doprava a náročné jsou klimatické podmínky, kdy teploty nyní stoupají přes 40 stupňů Celsia. Zvyknout si Češi v Mali museli na všudypřítomné komáry a hady. 
    

Islámští extremisté obsadili na jaře 2012 sever Mali a zahájili postup k hlavnímu městu. Tamní armáda je nedokázala zastavit, a proto v zemi intervenovala Francie, která vyslala zhruba 4000 vojáků. O zřízení výcvikové mise bylo rozhodnuto na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN a žádosti malijské armády. Česká vláda vyslání vojáků posvětila v únoru 2013, následně ho schválily obě komory Parlamentu. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ste, čtk

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novinářka čekala na příležitost ke zveřejnění... Kauza Železný. Petr Žantovský už něco podobného viděl

5:00 Novinářka čekala na příležitost ke zveřejnění... Kauza Železný. Petr Žantovský už něco podobného viděl

TÝDEN V MÉDIÍCH Jeden by řekl, že to je další důkaz existence Velkého bratra. „Kdekdo se zaklíná GDP…