Petr Pavel navštívil Mali, setkal se s českými vojáky z mise EU

06.03.2015 6:19

Náčelník generálního štábu Petr Pavel ve čtvrtek pracovně navštívil africké Mali, kde působí čeští vojáci ve výcvikové misi EU. V hlavním městě Bamako se Pavel setkal s velitelem mise Alfonsem García-Vaquero Pradalem, který mu poděkoval za excelentní práci českých vojáků. Ti v Mali hlavně chrání velitelství výcvikové mise v Bamaku a doprovázejí konvoje, podílejí se ale i na výcviku. ČTK to dnes oznámila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Petr Pavel navštívil Mali, setkal se s českými vojáky z mise EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel
reklama

Cílem výcvikové mise EU v Mali je připravit místní ozbrojené síly k tomu, aby byly samostatně schopné boje proti islamistům na severu země. Armáda v těchto dnech zahájila střídání českých vojáků v misi, první dvacítka vojáků z nové už páté jednotky odletěla do Bamaka ve čtvrtek. Druhá část 38členné jednotky je bude následovat v polovině března. Pavel se v Mali setkal i s českými vojáky, společně s ním se do Česka vrátila první část střídané čtvrté jednotky. V africké zemi působila půl roku. 
    

Pavel podle Růžičkové hovořil s García-Vaquero Pradalem také o aktuální bezpečnostní situaci v Mali a pokroku ve výcviku malijské armády. Shodli se na tom, že je vidět posun k lepšímu. "Na severu sice pokračují izolované bojové aktivity různých skupin, ale ty mají spíše kriminální charakter s ekonomickým podtextem. Mise OSN MINUSMA a francouzská operace BARKHAN plní svůj cíl a přispívají ke zklidnění a stabilizaci situace," uvedl náčelník generálního štábu. 
    

Pavel navštívil také základnu Koulikoro, kde se skupina Čechů podílí na vojenském výcviku Malijců. "Malijští vojáci se nedají srovnávat s vojáky evropských armád, jsou prostě jiní," řekl velitel českých instruktorů Jaroslav Losenický. Problémem místních vojáků je podle něj hlavně taktika. "Soustředí se na jedno, zapomenou na to druhé," podotkl. 
    

Čeští vojáci v Mali podle Růžičkové dosud nezaznamenali nějaké negativní nálady ze strany místních obyvatel. Složitá je v zemi doprava a náročné jsou klimatické podmínky, kdy teploty nyní stoupají přes 40 stupňů Celsia. Zvyknout si Češi v Mali museli na všudypřítomné komáry a hady. 
    

Islámští extremisté obsadili na jaře 2012 sever Mali a zahájili postup k hlavnímu městu. Tamní armáda je nedokázala zastavit, a proto v zemi intervenovala Francie, která vyslala zhruba 4000 vojáků. O zřízení výcvikové mise bylo rozhodnuto na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN a žádosti malijské armády. Česká vláda vyslání vojáků posvětila v únoru 2013, následně ho schválily obě komory Parlamentu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ste, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

22:21 „Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

Sněmovní volební výbor bude příští úterý projednávat návrh Barbory Kořanové z hnutí ANO na odvolání …