Uhl si povšiml otevřené snahy historika a zároveň neúspěšného kandidáta na ředitele ÚSTR Adriana Portmanna prosadit ve společnosti uctívání Václava Havla. Portmannův názorový oponent v diskusi, Michal Uhl, připustil, že Havel jistě patřil mezi nejvýznamnější postavy novodobých českých dějin podobně jako Masaryk, Dubček a Kriegel. Po těchto slovech prý mezi antikomunisticky naladěnými účastníky diskuse, k nimž Petr Uhl kromě Portmanna řadil bývalou studentskou aktivistku Moniku Donagh Pajerovou a novináře z Respektu Jaroslava Spurného, zavládlo zděšení. Bylo prý podobné tomu, jež zachvacuje náboženské fundamentalisty, když se – podle nich – někdo rouhá.
Jenže srovnávání Michala Uhla má prý smysl zejména při zkoumání vývoje těchto osobností.
Dubček oba své kontroverzní podpisy považoval za správné
Petr Uhl přiznává, že ze zmíněných čtyř osobností měl k Dubčekovi názorově a postojově nejdále. Do konce života se prý moc neproměnil. Omlouvá to tím, že k tomu neměl podmínky. „Zato jsem při častých hovorech s ním ve Federálním shromáždění poznal, že nebyl zbabělý. Jeho jednání nebylo ovlivněno jeho strachem o život, a to ani v Moskvě v srpnu 1968 při podpisu moskevského protokolu, ani strachem o funkci předsedy Federálního shromáždění, když v srpnu 1969 podepsal nedemokratické zákonné opatření FS, jež dopadlo na občany protestující proti nastupující normalizaci,“ uvedl Petr Uhl s tím, že Dubček oba podpisy považoval za správné. Prý prostě usoudil, že ony dokumenty byly v zájmu společnosti potřebné a nutné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam