Petr zezadu, Venca zboku. Pekarová jela do Bruselu s pěticí mužů. Tady jejich identita

06.02.2022 4:46

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se vrátila z oficiální cesty. Mířila do Bruselu. Žádnou výraznou stopu tam zástupkyně dolní komory Parlamentu nenechala. O to víc ParlamentníListy.cz zajímalo, kdo byl jejím doprovodem.

Petr zezadu, Venca zboku. Pekarová jela do Bruselu s pěticí mužů. Tady jejich identita
Foto: Hans Štembera
Popisek: Markéta Adamová Pekarová

Obvykle se totiž jména asistentů a poradců nezveřejňují. Naše redakce je ovšem získala přímo od zdrojů z TOP 09. Ti nám je předali s jízlivým komentářem, že „Markétě jedna věc nikdy nestačí“. Co je myšleno, nemá smysl rozvádět. Na dotaz už odpověď nepřišla.

Každopádně uvedený seznam nám potvrdil i další zdroj, je tudíž relevantní.

Anketa

Má Miloš Zeman v tuto chvíli vaši důvěru? (Ptáme se od 3. 2. 2022)

78%
19%
hlasovalo: 55302 lidí
„Už jen to, že moje druhá zahraniční cesta ve funkci, a navíc společná se šéfem Senátu Milošem Vystrčilem vedla do Bruselu, je změna. Ta cesta byla promyšlená, chtěli jsme ukázat, že se nestavíme k evropským tématům zády. Odezva z Evropské komise a z (euro)parlamentu byla velmi pozitivní. Ursula von der Leyenová, Frans Timmermans a další řekli, že nám pomohou s předsednictvím. Myslím, že na domácí půdě bychom měli hlavně opustit snahu vyhovět za každou cenu české euroskepsi. Měli bychom být lídry teze, že členství v EU je pro nás přínosné po všech stránkách, a nezužovat to na dotace,“ řekla Pekarová Adamová po zahraničním výletu.   

ParlamentníListy.cz nejprve hledaly výstupy v unijních médiích. Nenašli jsme jediný konkrétní. I proto je v perexu uvedeno, že tato cesta žádnou výraznou stopu ve vzájemných vztazích nezanechala.

O to víc jsme chtěli znát sestavu, jakou politička TOP 09 mezi vysoké evropské politiky přivezla.

Podle našich zjištění šlo o šestičlennou delegaci.

Who is who?

Pětici mužů pochopitelně doplnila stálá zástupkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR při Evropském parlamentu. Že jste o této funkci dosud neslyšeli? Není divu. Onou stálou zástupkyní je Eva Tetourová. Najdeme ji rovněž v rámci Parlamentního institutu.

Anketa

Jste pro zvýšení poplatků za ČT?

1%
97%
hlasovalo: 31190 lidí
První mužem po boku Pekarové Adamové byl Petr Pelc. Ředitel kanceláře předsedkyně Poslanecké sněmovny je současně zastupitelem za TOP 09 a STAN na Praze 8. Sám o sobě na twitteru uvádí, že je záporák z českých pohádek. S Pekarovou Adamovou se zná dlouhé roky právě z městské části Praha 8. Role jejího asistenta se ujal už v roce 2013. Je autorem amatérských krátkometrážních filmů i komerčních reklam a propagačních spotů. V pražské politice jde o nevýraznou a neznámou tvář, jeho politické názory v podstatě neexistují, pouze komentuje dění na sociálních sítích. Podle našich informací z ODS na Praze 8 si je s Pekarovou Adamovou blízký, mají být kamarádi, prý ji poslouchá.

Dalším člověkem v delegaci předsedkyně Sněmovny byl Zdeněk Beránek, její poradce pro zahraniční záležitosti. Beránek píše na sociální sítě výhradně v angličtině, jeho politické názory nejsou známé. Sám o sobě konstatuje, že je hrdý Čech, Evropan a podobně. Asi proto ta angličtina.

Beránek už od roku 2007 pracuje na různých pozicích v české diplomacii. Jeho nezávislost je chimérická. Pro zajímavost, týž pán vykonával funkci vedoucího oddělení EU a NATO v Zahraničním odboru Kanceláře prezidenta republiky (2014–2016). To je zvláštní spojení. Jeho nadřízeným tam tehdy byl Hynek Kmoníček. „Zdalipak si ho sám vybral, nebo ho dostal přiděleného od tehdejšího ministra Lubomíra Zaorálka? Kruhy se nápadně spojují,“ uvedli jsme v tomto komentáři, kde jsme na Beránka upozornili.

Pelc má rád pivo, Václava Havla a politiku předsedkyně TOP 09. Zdroj. Twitter

Bezvousý, přesto muž. Mediální poradce Václav Ágh. Zdroj: Twitter

Zdeněk Beránek svým ryčným projevem uspal posluchače. Zdroj: Twitter

Třetím v kolektivu byl Martin Churavý. Tiskový mluvčí předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na svém twitteru pravidelně oživuje památku Václava Havla. Jde prakticky o jeho ústřední téma. Havla vzývá pomalu častěji než Pekarovou Adamovou, pro niž pracuje. Jinak samozřejmě poctivě sdílí vše, co tato politička z Litomyšle vymyslí.

Čtvrtým členem delegace byl jistý Václav Ágh (nejde o vtip). Jde prý o mediálního poradce předsedkyně PSP ČR. Několikrát se o něm psalo jako o twitterovém komentátorovi. To by sedělo. Na svém účtu však nekomentuje nic. Pouze pilně sdílí vše, co Pekarová Adamová udělá. Názory nevystavuje, a když, týkají se odkazu Václava Havla. V politických kuloárech jméno nemá, žádný hmatatelný výsledek jeho práce se nám dohledat nepodařilo. Pokud budete hledat Ághovo spojení s předsedkyní PSP, žádné takové nenajdete.

Posledním účastníkem zájezdu na západ byl Marek Gajdušek, jehož také nelze jakkoli dohledat, a to ani na oficiálních stránkách Poslanecké sněmovny. Každopádně jde o zástupce oddělení protokolu působícího v útrobách Parlamentu.

Jak zmíněná sestava vypadala v letadle? Na to v nadsázce odpověděl titulek…

Předsedové obou parlamentních komor Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se od pondělí do středy na pracovní cestě v Bruselu setkali s vedeními Evropského parlamentu, Evropské komise, Severoatlantické aliance (NATO) a Evropské rady. Setkali se také s českými europoslanci, s krajanskými spolky či s pracovníky zodpovědnými za organizaci předsednictví ČR v Radě EU.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Válka s Ruskem

Pořád slyšíme, jak se máme připravit na válku s Ruskem. Z čeho teze, že nás Rusko napadne pramení? Myslíte, že jsme po Ukrajině druzí na řadě? A nechrání nás naše členství v NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

22:31 Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

My fakt pošleme naše syny do války? Někomu přeskočilo, ne? Lídr opozičního parlamentního hnutí ANO A…