Petra Procházková lituje vyhnaného gubernátora Saakašviliho: Myslel to s tím bojem proti korupci opravdu vážně, tak se znelíbil

30.07.2017 13:34

Novinářka Petra Procházková sepsala pro server Lidovky.cz text o bývalém prezidentovi Gruzie Michailu Saakašvilim, jenž býval přítelem ukrajinského prezidenta Petro Porošenka. Ze Saakašviliho se stal gubernátor Oděsy, který chtěl z tohoto regionu udělat výkladní skříň Ukrajiny. Bývalý prezident Gruzie kvůli tomu dokonce získal, ne nadlouho, ukrajinské občanství. Jenže dnes si Saakašvili a Porošenko nemohou přijít na jméno. Podle obyvatel Oděsy asi proto, že Saakašvili bral boj proti korupci příliš vážně.

Petra Procházková lituje vyhnaného gubernátora Saakašviliho: Myslel to s tím bojem proti korupci opravdu vážně, tak se znelíbil
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili
reklama

Michail Saakašvili má smůlu. Napřed musel odejít z Gruzie, kde byl prezidentem, ale teď je ve své zemi stíhán. Odešel na Ukrajinu a stal se gubernátorem Oděsy, ze které chtěl udělat vzor pro ostatní ukrajinská města. Chtěl město očistit od korupce a udělat z Oděsy výkladní skříň ekonomické prosperity.  

Jenže v boji proti korupci byl možná až příliš horlivý a za svou horlivost zaplatil. Ukrajinský prezident Porošenko Saakašvilimu nechal zabavit ukrajinský pas a dal najevo, že tento muž už není na Ukrajině vítán. Saakašvili zrovna pobývá v USA a slibuje, že se na Ukrajinu vrátí, aby dokončil, co začal, ale kdoví, jak to bude doopravdy.

Procházková k tomu poznamenává, že po Saakašvilim nepláčou ani tak velcí podnikatelé, ale obyčejní obyvatelé Oděsy. Ti druzí by byli nepochybně rádi, kdyby Saakašvili udělal ve městě pořádek, jenže se jim příliš nelíbilo, že by si došlápl i na ně a nutil by je platit daně. „Jim do kapsy?“ píše novinářka o jedné rozčílené prodavačce z Oděsy. Dáma prý daně platit odmítá. „Však by si z toho postavili zase nějaký ty svoje paláce. Nic jim nedám!“

Celý článek naleznete zde

Také další obyvatelé Oděsy sice oceňují, o co se Saakašvili na Ukrajině pokoušel, ale prý možná tlačil na pilu, čímž se mohl znelíbit lidem kolem prezidenta Porošenka nebo i samotnému prezidentovi.

„On šel správným směrem, jenže mu nedovolili to dodělat. Mysleli si, že mu dají Oděsu, on si tady něco pošolíchá a bude od něj pokoj, navenek to pro Evropu bude vypadat dobře. Jenže on se rozhodl změnit celý systém, zničit korupci v celé Ukrajině. V tu chvíli mu sebrali gubernátorské křeslo a teď i občanství,“ soudí oděský podnikatel Andrej Ruskych, který reprezentuje názory středního byznysu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

7:53 „Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

Doprava na Smetanově nábřeží v Praze je zase o něco „klidnější“ a na místě, kde dříve jezdila auta j…