Petra Procházková varuje: Útok je vodou na mlýn protiislamistů, pozor na ně

09.01.2015 8:47

Odpůrci islámu v Evropě očekávají, že po střelbě v Paříži budou stávající vlády vůči jejich požadavkům vstřícnější. Shrnující informace o tom, jak se zachovaly jednotlivé protiislamistické skupiny v Evropě, přináší pro Lidové noviny Petra Procházková, známá novinářka dlouhodobě píšící například o válce v Čečensku a její kolega Robert Schuster.

Petra Procházková varuje: Útok je vodou na mlýn protiislamistů, pozor na ně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letnou za ministerstvo vnitra svolali muslimové modlitbu (arabsky salát). Protestovali tak proti zásahu policie minulý pátek
reklama

Když se ve středu v odpoledních hodinách začaly objevovat první zprávy o střelbě v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo, reagovalo německé protiislámské hnutí Pediga pohotově. Na svých facebookových stránkách, které jsou hlavní komunikační platformou s jejími příznivci, uveřejnilo výzvu, aby přišli na nejbližší shromáždění hnutí, které se bude konat v Drážďanech 12. ledna, označeni černou stuhou. V oficiálním stanovisku se dále uvádí, že islamisté, před nimiž Pediga varuje již po dobu dvanácti týdnů, svým činem potvrdili, že nejsou schopni se chovat demokraticky a řešení vidí v násilí a smrti.

Ostře reagovala na události v Paříži rakouská pravicově-populistická strana Svobodných (FPÓ). V minulých letech se během kampaní ostře vymezovala proti islámu a to mj. i sloganem „Daham statt Islam“ (domov místo islámu). Předseda Svobodných Heinz-Christian Strache uvedl, že je třeba skončit s přístupem, kdy se před hrozícím nebezpečím islamismu a rostoucí radikalizací společnosti strká hlava do písku. Strache navrhl v parlamentu svolání národní bezpečnostní rady státu a s pokukazem na skutečnost, že právě z Rakouska pochází nadpůměrný počet dobrovolníků, kteří odcházejí jako bojovníci Islámského státu.

Mluvčí britské euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) pro otázky menšin Amjad Bashir prohlásil, že útočníci z Paříže jsou „nechutnými kriminálníky a zvířaty.“

Tragédie vyvolala žhavé reakce i na Ukrajině a v Rusku. Zatímco ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk srovnal útok v Paříži s událostmi, které se odehrávají v Donbasu, mnozí ruští politici využili tragédie k vlastnímu apelu: svět by si měl uvědomit, že skutečným nepřítelem lidstva jsou islámští extremisté nikoliv Moskva.

„Někdo si může říkat, že to, co se odehrává v Donbasu, tedy protiteroristická operace namířená proti teroristům, kteří jsou řízeni Ruskem, se ho nedotkne. Jenže to se stalo v Kanadě, v Austrálii. Včera se to stalo ve Francii,“ prohlásil Jaceňuk.

Ruští politici komentovali situaci odlišně. „Tragédie v Paříži ukazuje, že to není Rusko, kdo ohrožuje Evropu,“ napsal na sociálních sítích šéf ruské delegace parlamentního shromáždění Rady Evropy Alexej Puškov. Zástuce ruského  ombudsmana Georgij Kunadze to shrnul slovy: „Rozpýlí se pozornost Evropy a USA a nebude tolik věnována Ukrajině.“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volného odvedla policie. Na Václaváku se to zvrtlo, tohle k tomu vedlo

15:51 Volného odvedla policie. Na Václaváku se to zvrtlo, tohle k tomu vedlo

Poslanec Lubomír Volný svolal do Prahy demonstraci proti vládě a jejím opatřením. A stálo to za to. …