Petříček: Banderovci? Žádná země EU nevydala prohlášení. A sirotci od Šojdrové…

25. 2. 2019 8:14

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se v rozhovoru pro Právo vyjádřil k uznání banderovců. Podle svých slov jej neschvaluje, je však důležité najít způsob, jak to řešit. Zároveň upozornil na to, že žádná ze zemí Evropské unie se k zařazení banderovců mezi válečné veterány na Ukrajině nevyjadřovala.

Petříček: Banderovci? Žádná země EU nevydala prohlášení. A sirotci od Šojdrové…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček

„To, že ministerstvo zahraničí nevydalo k zákonu o veteránech prohlášení, tak se k tomu v zásadě nevyjadřovala žádná členská země EU. Když jsem objížděl krajské konference sociální demokracie, tak postoj jsem vysvětloval. Není to, že bychom cokoli schvalovali. Je to jen postup, jak vyřešit témata citlivá pro obě strany,“ zmínil Petříček s tím, že kvůli takovéto otázce bylo zřízeno česko-ukrajinské fórum.

V rozhovoru Petříček také otočil ve věci svého výroku, že v případě, že nebude zvolen místopředsedou ČSSD na nadcházejícím sjezdu, zváží odchod z vlády. Nyní již svůj výrok mírní. „V případě, že bych nebyl zvolen, tak bych s novým vedením řešil, jestli mám pokračovat ve své práci, či ne,“ podotkl s tím, že jeho výrok rozhodně neměl být ultimátem pro delegáty.

Závěrem se pak Petříček vyjádřil i k přijetí syrských sirotků, což je nápad europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL). „Hovořil jsem o tom s ministrem Hamáčkem, jde totiž o záležitost vnitra. Podle informací, které mám, ověřují situaci, takže v tuto chvíli bych počkal. Panu ministrovi jsem říkal, že bude-li z jeho strany požadavek, je resort zahraničí připraven pomoci,“ sdělil s tím, že se domnívá, že bychom na nějakou dobu byli schopni pomoci malým dětem, ale je třeba se podívat, jak se situace má. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Hajzle! Prase! Vyražený telefon a pak facka. Petra Procházková z Deníku N napadla novináře Sputniku

20:45 VIDEO Hajzle! Prase! Vyražený telefon a pak facka. Petra Procházková z Deníku N napadla novináře Sputniku

Novinářka Deníku N Petra Procházková měla na mezinárodním novinářském fóru Media 2019 napadnout reda…