Petříček a Tvarůžková si povídali o Německu, izolovaném Visegrádu a Ukrajině. Stálo to za to

24.01.2019 20:29 | Zprávy

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček přijal pozvání do pořadu Interview na ČT24, aby s moderátorkou Zuzanou Tvarůžkovou diskutoval nad smlouvou z Cách, která pojednává o užší spolupráci mezi Francií a Německem. Hovořilo se ale také o jeho plánované cestě na Ukrajinu nebo o Brexitu, jehož podoba stále není zcela jasná.

Petříček a Tvarůžková si povídali o Německu, izolovaném Visegrádu a Ukrajině. Stálo to za to
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Moderátorka ČT Zuzana Tvarůžková s rasta copánky.

Tento týden jsme byly svědky toho, že vůdci silných zemí Francie a Německa chtějí posilovat spolupráci. Petříček však znovu zdůraznil, že je to především záležitost bilaterálních vztahů těchto dvou zemí a pro Evropskou unii to může být pozitivní. „Pokud tedy tento evropský integrační motor bude otevřen spolupráci s dalšími členskými státy. Pokud budeme všichni usilovat o to, aby evropská integrace byla prospěšná všem, tak můžeme být úspěšní,“ míní ministr zahraničí.

Velmi pozitivně vnímá, že některé okruhy, na něž se chce Francie s Německem zaměřit, vycházejí z našeho strategického dialogu, který s Německem již řadu let vedeme. „Například nový fond, který Francie s Německem zakládají, se inspiruje česko-německým fondem budoucnosti,“ dal za příklad Petříček.

Spolupráci podle svých slov nevnímá jako jakési vydělení se od ostatních zemí. Naopak spolupráce, kterou Francie a Německo chtějí tímto způsobem prohlubovat, je podle jeho slov inkluzivní. „Nabízí ostatním, aby se v oblastech, jako je bezpečnost a další, připojovali,“ připomněl ministr.

„Česká republika má zájem spolupracovat s úspěšnými. My bychom chtěli spolupracovat s bohatými státy západní Evropy. Je to v zájmu našich občanů, naší bezpečnosti a naší prosperity,“ zdůraznil šéf české diplomacie.

Opakuje, že nejde o žádný vznik superstátu, jak se někteří kritici obávají. „Rozhodně o nic takového nejde. Už dnes v Evropě postupujeme v některých oblastech na základě toho, že část členských zemí chce spolupracovat úžeji a ostatní země, které se k tomu chtějí přidat později, mají možnost,“ podotkl s tím, že tohle je dnešní realita v Evropě a pro Českou republiku by mělo být základem, že chce být v jádru a spolupracovat tam, kde je to výhodné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blackout Česka: Věděli to 11 let. Před tímhle varoval generál Šándor

20:26 Blackout Česka: Věděli to 11 let. Před tímhle varoval generál Šándor

Před jedenácti lety proběhlo v Praze a části Středočeského kraje rozsáhlé simulační cvičení blackout…