Píchli jim vakcínu, skončilo to obrnou. Látka od firmy, o které dnes mluvil Blatný... Zpráva z USA ale uklidňuje, až na výjimky je to bezpečné

09.12.2020 19:25

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na jednání Poslanecké sněmovny potvrdil, že do Česka míří na 16 milionů dávek vakcíny Pfizer-BioNTech. Poslední masivní klinické testy vakcíny podle odborníků vyšly dobře a vakcína je připravena k užití. Objevily se ale také informace o nežádoucích účincích vakcíny, mimo jiné únava nebo bolesti hlavy. Ve čtyřech případech ale došlo k vážnějším efektům jako periferní obrna lícního nervu.

Píchli jim vakcínu, skončilo to obrnou. Látka od firmy, o které dnes mluvil Blatný... Zpráva z USA ale uklidňuje, až na výjimky je to bezpečné
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2
reklama

Anketa

Jste pro prodloužení nouzového stavu?

62%
38%
hlasovalo: 16977 lidí
Blatný v rámci svého projevu ve Sněmovně poslancům potvrdil, že Česká republika využije stejnou vakcínu, jako brzy nouzově nasadí Velká Británie. „Vybrali jsme si stejnou vakcínu jako Velká Británie, totiž vakcínu Pfizzer- BioNTech. Máme ji objednánu a máme garantováno množství pro dvojnásobek české populace, konkrétně je to šestnáct milionů dávek pro sedm milionů lidí, kteří jsou potřeba naočkovat. Máme k tomu tři velká očkovací centra, nejprve velké nemocnice, poté menší a až nakonec praktičtí lékaři,“ prohlásil Blatný s tím, že obecná strategie očkování je již známa.

Právě vakcína americké společnosti Pfizer ve spolupráci s německou BioNTech je nejnadějnější vakcínou proti koronaviru a je již po závěrečné fázi klinických testů. Poslední masivní testy více než 40 tisíc subjektů podle zahraničních zdrojů vyšly dobře.

„Vakcína se ukázala jako velmi efektivní a bezpečná. Nejsou žádné důvody k obavám,“ stojí v prohlášení amerického úřadu pro léčiva FDA. U testovaných subjektů se měly objevit vedlejší efekty, které se ale očekávají u všech typů vakcín a jsou zcela běžné. Má se jednat o bolest v místě vpichu (84 %), únava (63 %) a bolest hlavy (55 %).

Podle FDA by mohla být vakcína pro nouzové využití schválena již ve čtvrtek nebo v následujících dnech. Pro běžné využití na celou populaci chce FDA ještě počkat minimálně dva měsíce, než uplyne dostatečná doba od druhé dávky u některých dobrovolníků. Podle výsledků se vedlejší účinky častěji objevují u lidí mladších 55 let, ve většině případů se dostaví v rámci několika dní po podání látky a za den nebo dva zase odezní.

Objevily se ale také zprávy, že se u čtyřech lidí objevila vážnější porucha, a to krátkodobá periferní obrna lícního nervu. Podle FDA jde ale u tak velkého množství testovaných subjektů o procentuálně zanedbatelné číslo, které je navíc v rámci populace běžné. Tato porucha se běžně objeví u dvaceti až třiceti lidí na sto tisíc obyvatel každý rok.

Velká Británie se jako první země chystá příští týden v rámci nouzového využití očkovat téměř milion nejohroženějších lidí. Další země budou po Novém roce následovat, s vakcinací v prvních měsících příštího roku počítá i Česká republika.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista chytil Reportéry ČT při činu. Vypustili reportáž o „zlém“ Babišovi. Jenže totálně zmanipulovali fakta

16:45 Publicista chytil Reportéry ČT při činu. Vypustili reportáž o „zlém“ Babišovi. Jenže totálně zmanipulovali fakta

Publicista Petr Brandtner se ve svém komentáři zaměřil na pořad Reportéři ČT a na reportáž s názvem …