Právě vakcína americké společnosti Pfizer ve spolupráci s německou BioNTech je nejnadějnější vakcínou proti koronaviru a je již po závěrečné fázi klinických testů. Poslední masivní testy více než 40 tisíc subjektů podle zahraničních zdrojů vyšly dobře.
„Vakcína se ukázala jako velmi efektivní a bezpečná. Nejsou žádné důvody k obavám,“ stojí v prohlášení amerického úřadu pro léčiva FDA. U testovaných subjektů se měly objevit vedlejší efekty, které se ale očekávají u všech typů vakcín a jsou zcela běžné. Má se jednat o bolest v místě vpichu (84 %), únava (63 %) a bolest hlavy (55 %).
Podle FDA by mohla být vakcína pro nouzové využití schválena již ve čtvrtek nebo v následujících dnech. Pro běžné využití na celou populaci chce FDA ještě počkat minimálně dva měsíce, než uplyne dostatečná doba od druhé dávky u některých dobrovolníků. Podle výsledků se vedlejší účinky častěji objevují u lidí mladších 55 let, ve většině případů se dostaví v rámci několika dní po podání látky a za den nebo dva zase odezní.
Objevily se ale také zprávy, že se u čtyřech lidí objevila vážnější porucha, a to krátkodobá periferní obrna lícního nervu. Podle FDA jde ale u tak velkého množství testovaných subjektů o procentuálně zanedbatelné číslo, které je navíc v rámci populace běžné. Tato porucha se běžně objeví u dvaceti až třiceti lidí na sto tisíc obyvatel každý rok.
Velká Británie se jako první země chystá příští týden v rámci nouzového využití očkovat téměř milion nejohroženějších lidí. Další země budou po Novém roce následovat, s vakcinací v prvních měsících příštího roku počítá i Česká republika.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: jma