Pirát Peksa po jednání EP: Babiši, celé Česko na to doplatí. Řeš střet zájmů

10.06.2021 12:14

Evropský parlament schválil už druhou rezoluci, ve které kritizuje střet zájmů Andreje Babiše, pirátský europoslanec Mikuláš Peksa varuje, že pokud Babiš situaci konečně nezačne řešit, doplatí na to celá republika.

Pirát Peksa po jednání EP: Babiši, celé Česko na to doplatí. Řeš střet zájmů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa
reklama

Evropský parlament schválil drtivou většinou 505 hlasů rezoluci, ve které kritizuje střet zájmů českého premiéra a zakladatele Agrofertu Andreje Babiše. Proti rezoluci aktivně hlasovalo jen 30 europoslanců a dalších 155 se zdrželo hlasování.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
85%
hlasovalo: 15139 lidí

Podle Babiše se europoslanci tímto svým krokem vměšují do české předvolební kampaně.

„Je to pokračování zasahování Evropského parlamentu do vnitřních záležitostí České republiky. My jsme svrchovaná země a je tady politický souboj, budou volby a Evropský parlament se snaží ty volby ovlivnit. ... Já to neznám úplně do detailu, ale pokud mám informaci, tak jsou tam vlastně i lži a pomluvy ohledně České republiky a českého státu,“ zaznělo z úst šéfa hnutí ANO.

Pirát Mikuláš Peksa to vidí zcela jinak. Připustil, že rezoluce byla formulována poměrně ostře. Podle Peksy tak byla formulována proto, aby se česká situace neopakovala v některé další členské zemi EU.

„Rezoluce také vyzývá k prošetření stavu právního státu v Česku s ohledem na střet zájmů a ovládnutí médií jako základních demokratických pojistek Babišem. Česku tak bude jen kvůli premiérově hamižnosti hrozit, že přijde o evropské peníze a hlavně zbytky důvěry. Evropský parlament bude také žádat o audit všech vyplácených zemědělských dotací i potenciálních zneužití státní pomoci. Jde o velmi komplexní rezoluci, která předestírá jasné kroky co se má stát dál a jaké možnosti Andrej Babiš vlastně má. Není jich mnoho,“ uvedl Peksa.  

Připomněl také, že Agrofert se přimlouval za Andreje Babiše a tvrdil, že premiér není ve střetu zájmů. Prý se jen ocitl ve víru politického boje.

Peksa se nad tím pousmál a položil si otázku, proč vlastně Agrofert vystupuje ve prospěch Andreje Babiše, když s ním stávající český premiér údajně nemá vůbec nic společného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jágr je chytřejší než oni. Udeřilo. Známý lékař odmítl řvoucí dav

22:04 Jágr je chytřejší než oni. Udeřilo. Známý lékař odmítl řvoucí dav

Lékař a komentátor Jan Hnízdil se zastal hokejisty Jaromíra Jágra, na kterého se snesla vlna kritiky…