Piráti nás vrací do socialismu. Markéta Šichtařová se chytla za hlavu nad jejich nejnovějším nápadem

25.05.2018 15:46

Piráti přišli s nápadem, že si posvítí na ceny bytů v Praze. Markéta Šichtařová se z jejich nápadů chytá za hlavu. Pokud se Piráti opravdu chtějí postarat o to, aby v Praze, a nejen v Praze klesly ceny bytů, musí prý udělat toto...

Piráti nás vrací do socialismu. Markéta Šichtařová se chytla za hlavu nad jejich nejnovějším nápadem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Proběhl křest knihy ekonomů Vladimíra Pikory a Markéty Šichtařové Nahá Pravda
reklama

Ekonomka Markéta Šichtařová kroutí hlavou nad tím, co to zase slyší od Pirátů. V řadě případů má prý tato strana rozumné návrhy, ale o předvolebním slibu před pražskými komunálními volbami to neplatí. Piráti slíbili, že vytáhnou do boje proti vysokým cenám bytů. Šichtařová je podezírá z naivity.

„Proč z naivity? Protože jejich představa vágně připomíná představu, že poručíme větru, dešti. Prý ceny sníží. Aha. To jako, pěkně prosím, jak? Máme jako ceny regulovat? Máme zakázat alternativní využívání bytů třeba pro Airbnb? Máme zasáhnout do svobodného trhu? Ju? Tak já vám něco povím: Byla to právě regulace, právě zásahy do svobodného trhu, co vyhnalo ceny tam, kde jsou,“ napsala dáma na blogu iDnes.cz.

Šichtařové to připomíná návrat do socialismu. Komunisté také chtěli regulovat všechno a všechny. A proto to s naší zemí po vypadalo tak, jak to vypadalo.

Česká národní banka si zřejmě jednoho dne řekla, že nebude následovat komunistického příkladu a bude bankovní sazby držet proklatě nízko. Kvůli tomu lidé došli k názoru, že nemá cenu mít peníze na účtech a snažili se je nějak investovat. Často do nemovitostí. Banky si prý zase řekly, že dají hypotéku kdekomu, i člověku, který od pohledu nemá na to, aby ji zaplatil. A právě kombinace těchto faktorů podle Šichtařové způsobila, že ceny bytů vyletěly v Praze do nevídaných výšin.

„Druhým velkým viníkem je fušerská byrokracie. Máme třístupňový povolovací proces při získávání stavebních povolení. Když už stavitel získá rozhodnutí o vlivu stavby na životní prostředí, postaví se před něj překážky v podobě získání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Lhůta pro získání všech povolení k menší stavbě činí v Česku průměrně 247 dní. V Evropě provázejí větší průtahy výstavbu už pouze v zemích jako Kypr, Moldávie a Slovensko! Praha je přitom kapitola sama pro sebe, na vydání stavebního povolení se u větších bytových projektů čeká tři až pět let. Takže i druhý viník se jmenuje regulace. Takže, vážení Piráti & spol., jestliže předražené bydlení je způsobené regulací a regulací, těžko ho asi vyřešíme regulací, že?“ zeptala se.

Až se podaří přeregulované prostředí zase trochu uvolnit, Češi, Moravané a Slezané žijící nejen v Praze prý zase možná budou mít kde bydlet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

11:34 Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

Může záklek na krk někoho udusit? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět reportér ČT Richard Samko pro vš…