Piráti se sešli s velvyslancem Palestiny. Bezvýhradná podpora Izraele je toxická, vzkazuje europoslankyně Gregorová

21.05.2021 20:30

Piráti se sešli s palestinským velvyslancem. Tématem byly boje v Izraeli. Bartoš vítá příměří v Gaze a vzývá dialog. Europoslankyně Gregorová se také rozepsala. Jde prý o nejkomplexnější problém na světě. Česká bezvýhradná podpora Izraele údajně škodí civilistům v obou zemích. A izraelský premiér Netanjahu je součástí problému, protože jde proti plánům EU. „S rozbombardovaným stolem se těžko jedná.“

Piráti se sešli s velvyslancem Palestiny. Bezvýhradná podpora Izraele je toxická, vzkazuje europoslankyně Gregorová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Šéf Pirátů Ivan Bartoš se spolu s poslancem Janem Lipavským a europoslankyní Markétou Gregorovou sešel s palestinským velvyslancem Khaledem Alattrashem. „Společně jsme diskutovali o aktuálním dění ve vztahu mezi Izraelem a Palestinou a o celkové situaci v regionu Blízkého východu. Vítám vyhlášení příměří v oblasti Gazy, protože násilí, které si vyžádalo řadu civilních obětí, není řešením. Zároveň je však nutné razantně odsoudit raketové útoky prováděné teroristickou organizací Hamás. Konflikt musí být řešen především dialogem, do kterého budou zapojeny všechny strany,“ napsal Bartoš.

Gregorová k tématu Izrael vs. Palestina zase moudře napsala: „Jedná se o jeden z nejkomplexnějších problémů na světě bez jasných hrdinů. Ale zatímco na tom, že je Hamás teroristická organizace, se shodují všichni, je třeba dodat i druhou věc. Česká mantra ,Stojíme za Izraelem, i kdyby cokoli…‘ škodí civilistům v obou zemích a dlouhodobě poškozuje i Izrael jako takový. Bezvýhradně proizraelský postoj není ve světě ani v Evropě velmi častý. Nesledujeme souboj DOBRA se ZLEM. Jako vždy je realita daleko komplikovanější. A pokud vám někdo říká, že je černá, nebo bílá, měly by se vám rozsvítit všechny výstražné kontrolky.“

Konflikt má podle ní svůj historický kontext a záleží prý, jak se na celou věc díváme. Naději na smír, klid a svobodné sebeurčení podle Gregorové nepředstavují ani izraelský premiér Netanjahu, ani palestinský Hamás. Netanjahu svou snahou rozšiřovat izraelské osady podle europoslankyně přitom navíc jde proti směru, který se snaží protlačit EU, jež navrhuje údajně jakési dvoustátní řešení celého konfliktu.

Nekritické stranění Izraeli podle europoslankyně spíše škodí. Ve chvíli, kdy i USA se jsou schopny ústy Antonyho Blinkena ptát veřejně, proč byla vybombardována zrovna kancelářská budova médií, a jasně vyzývat k příměří, je postoj bezvýhradné podpory Izraele toxický. Ke svým skutečným přátelům a spojencům bychom měli být i kritičtí, jinak se nejedná o žádné partnerství, ale nevyžádané podlézání. V obou zemích jsou navíc už dnes lidé, kteří jsou schopni zasednout k jednomu stolu a konečně restartovat mírový proces. Pokud ale současní vůdci stůl rozbombardují, půjde to jen těžko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …