Piráti u důchodců pohořeli. Babiš a SPD, to je něco. Odhalení z průzkumu ČT

15.6.2020 1:55 odp.

Hnutí ANO podle dat společnosti Kantar CZ v koronavirové krizi oslabilo. I přes ztrátu 2,5 procentního bodu však šéf hnutí ANO Andrej Babiš dál kraluje politické scéně. Babišovci mají více přívrženců u žen (36 procent) než u mužů (31,5 procenta). Více by je volili také starší lidé nad 60 let (51 procent). Oproti tomu Piráti by u této věkové skupiny získali jen 5,5 procenta hlasů.

Piráti u důchodců pohořeli. Babiš a SPD, to je něco. Odhalení z průzkumu ČT
Foto: video Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš.

Nový průzkum pro Českou televizi ukázal, že hnutí ANO by volilo přes 30 procent voličů. ANO Andreje Babiše by volilo 31,5 procenta voličů, což je o dvě procenta víc než ve sněmovních volbách v roce 2017. Hnutí oproti poslednímu průzkumu ztratilo 2,5 procentního bodu. Pavel Ranocha ze společnosti Kantar CZ prozradil, že část voličů ANO je zklamána z toho, že hnutí ANO využilo koronavirovou situaci k prosazení vlastních cílů.

Druzí Piráti by získali 17 procent a třetí ODS 13,5 procenta.

SPD Tomia Okamury by obdržela hlasy osmi procent voličů a pátá ČSSD by získala 5,5 procenta. Nabízí se tedy otázka, zda lidé stále oceňují předsedu ČSSD v červeném svetru, který v časech koronavirové krize řídil ústřední krizový štáb. Činnost tohoto štábu už skončila.

Hnutí STAN by také obdrželo pět procent. Komunisté by podle tohoto průzkumu získali taktéž pět procent. Ranocha k tomu poznamenal, že komunisté teď ztrácejí asi jeden volební bod za rok, nejčastěji jde o nejstarší voliče, kteří odcházejí k hnutí ANO. Mladší voliči komunistů odcházejí často k SPD nebo k ČSSD.

Lidovci by měli jen čtyři procenta a už by zůstali před branami do Sněmovny. Trikolóra Václava Klause mladšího by získala dvě procenta.

Z průzkumu je také patrná volební účast. V případě, že by se příští týden konaly volby do Poslanecké sněmovny, určitě by se jich podle průzkumu zúčastnilo 56 procent lidí.

Nejvíce pevně rozhodnutých voličů volit danou stranu nebo hnutí má podle o něco staršího průzkumu právě Andrej Babiš. Pevné rozhodnutí deklaruje 60 procent lidí. Jen o procento méně pevně rozhodnutých voličů má pak SPD Tomia Okamury (59 procent). 49 procent voličů je pak pevně rozhodnuto pro lidovce, 43 pro KSČM a ODS. 

Nejméně pevně rozhodnutých voličů má STAN (11 procent) a Trikolóra (3 procenta). A právě Trikolóra má největší procentuální podíl voličů, jejichž rozhodnutí volit tuto stranu nebo hnutí se ještě změní (44 procent).

Z průzkumu je také patrné, kdo by volil jakou stranu. Hnutí ANO má více přívrženců u žen (36 procent) než u mužů (31,5 procenta). Více by je volili také starší lidé nad 60 let (51 procent). Oproti tomu Piráti by u této věkové skupiny získali jen 5,5 procenta hlasů. 

Nejvíce voličů pak má Babiš v oblastech do 5 000 obyvatel (37 procent) a mezi vyučenými a se základním vzděláním (43,5 procenta). V této věkové skupině pak má nejvíce voličů také SPD Tomia Okamury (10,5 procenta).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: vef

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nejhorší vláda v našich dějinách.“ Klaus ví, co přijde

13:21 „Nejhorší vláda v našich dějinách.“ Klaus ví, co přijde

„Česká republika není samostatná a žije pouze v limitované svrchovanosti,“ vyjádřil se v rozhovoru s…