Piráti uctili Mistra Jana Husa. Ale prý nešikovně

06.07.2023 14:04 | Zprávy

MONITORING 6. července 1415 byl v Kostnici upálen Jan Hus. Je upálen poté, co odmítne odvolat tehdy z pohledu římskokatolické církve kacířské názory. 608 let poté na Husa vzpomínají Miroslav Kalousek (TOP 09), ale i další osobnosti českého veřejného prostoru včetně pirátských politiků. Komentátor Martin Schmarcz Čechům poradil, co by si z Husova odkazu měli vzít.

Piráti uctili Mistra Jana Husa. Ale prý nešikovně
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kazatel Jan Hus

Dnes si připomínáme 608. výročí upálení kazatele z pražské Betlémské kaple mistra Jana Husa.  Miroslav Kalousek připomněl, kolikrát byl Hus zneužit propagandou různých politických režimů.

„Dnes si připomínáme upálení významného českého intelektuála, jehož osud byl tolikrát zneužit a zkreslen propagandou režimů dalších staletí, až už dneska málokdo ví, za co byl doopravdy upálen. Ale statečný a čestný chlap to bezesporu byl. Čest jeho památce!“ napsal Kalousek na twitteru.

V diskusi pod příspěvkem doplnil, že se Hus musel otáčet v Rýně, kam byl vysypán jeho popel, když viděl, kdo všechno si ho jako katolického duchovního přivlastňoval. „Musel se v Rýnu mnohokrát obracet, když viděl, kdo všechno si ho přivlastňuje,“ konstatoval.

608. výročí upálení mistra Jana Husa

Piráti připomínali, že Hus kritizoval církevní hromadění majetku a nejen tuto svou kritiku odmítl odvolat, pročež byl upálen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

koalice

Spolupráci a ANO vylučujete, ale s Piráty podle všeho ne. Vy je po tom všem považujete za spolehlivé koaliční partnery? A jak řeší naše problémy fakt, že jste se vy politici vlastně rozdělili na dva tábory a nejste mezi sebou schopni nejen shody, ale i třeba kompromisu? Pak to dopadá tak, že jak se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Že si Místa Jana berou do huby ti nejvíce prolhani je neuvěřitelně...,,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseF.L.Hek , 06.07.2023 15:38:31

|  8 |  0

Další články z rubriky

Petr Fiala jen těsně utekl z lopaty Miroslavu Sládkovi

12:51 Petr Fiala jen těsně utekl z lopaty Miroslavu Sládkovi

Pomyslnému hrobníkovi z lopaty možná utekl premiér Petr Fiala. Jen málo scházelo k tomu, aby při vol…