Pirátka Richterová: Pomozme přírodě. Nesečená tráva pro hmyz. Rozčlenění polí. Sázení stromů

21.06.2021 7:41

První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová má starost o českou přírodu. Lidé jí musí pomoct, aby se vrátila do rovnováhy a Piráti mají pár nápadů, jak na to. Nápadů, které bude možné zrealizovat jak na venkově, tak ve městech. V Praze v pozici primátora za Pirátskou stranu Zdeněk Hřib podle Richterové už ostatně ukazuje, že přírodě lze podat pomocnou ruku i ve městech.

Pirátka Richterová: Pomozme přírodě. Nesečená tráva pro hmyz. Rozčlenění polí. Sázení stromů
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová

Anketa

Je dobře, aby byly děti pod 16 let očkovány proti covidu-19?

13%
82%
hlasovalo: 7255 lidí

Piráti dávají najevo, že mají plán nejen pro českou ekonomiku, kterou podle nich zdevastovala stávající ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová, ale i pro českou přírodu. První místopředsedkyně strany Olga Richterová se jala zalévat květiny a k tomu na sociální síti Facebook přidala sdělení. Sdělení, že je třeba vrátit přírodu do rovnováhy.

„Na vlastní kůži to všichni zažíváme v extrémních výkyvech počasí. Teď máme vedra, ale ještě nedávno jsme měli nejchladnější duben za posledních 60 let. Jenže mezitím jinou část planety v tu samou chvíli sužovaly rekordní teploty. Na Sibiři taje „věčně zmrzlá půda” permafrost a tamní lesy trápí požáry. A co dokáže pár suchých let ve spojení s kůrovcovou kalamitou se může člověk přesvědčit třeba i u nás v Česku na Vysočině, kde prakticky zmizely smrkové lesy. Přitom si vemte, jak je všechno propojené. Věděli jste, že 73 % vody bere Praha z Želivky právě na Vysočině?“ zeptala se.

Vzápětí přišla s popisem toho, co je třeba udělat, aby se česká příroda dostala do rovnováhy. Podle Richterové je třeba více chránit půdu, protože schopnost půdy zadržovat vodu již řadu let klesá. Vedle toho je podle pirátské poslankyně třeba dbát na rozmanitost přírodních druhů.

„Chceme, aby byly zachovány nesečené biopásy pro hmyz. Podpoříme zdravé hospodaření se zvířaty například na pastvách. Chceme docílit zatravňování orné půdy kolem vodních toků a v místech, kde je půda ohrožená erozí. Upřednostňujeme rozčlenění rozsáhlých polí pomocí mezí, stromořadí a remízků na menší plochy. Příroda zkrátka nepočká, musíme jí začít pomáhat hned. Zdědili jsme po našich předcích nádhernou krajinu a je naší povinností se o ni s náležitou péčí postarat a zachovat ji zase pro další generace. Ochrana přírody si zaslouží naši plnou pozornost. Udělám vše pro to, aby tu správnou pozornost a péči příroda měla,“ zdůraznila Richterová.

S částečnou obnovou zeleně je podle poslankyně třeba pomoct i ve městech, vysázet nové stromy a tak podobně, jelikož je to jedna z cest, jak alespoň trochu zchladit vedrem rozpálené asfaltové plochy.  

„Mám samozřejmě velkou radost také z toho, jak se krok za krokem daří sázet nové stromy pražské koalici v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem. Věděli jste například, že se podařilo za dva roky vysázet 370 000 nových stromů? Sází se ve vnějším prstenci Prahy, ale také přímo v ulicích. Například v rámci rekonstrukce Václavského náměstí se vysadí dvě úplně nová stromořadí, tedy 48 nových vzrostlých stromů! Tohle je za mě správná cesta, kterou je třeba se vydat. Souhlasíte? Stromy jsou život,“ zvolala poslankyně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

7:57 „Kňučí. Bojí se.” Toto Fiala přes jásot včera neslyšel

Teď jde o všechno, burcoval v pondělí večer Petr Fiala, když zahajoval „horkou fázi“ kampaně SPOLU. …