Pirátka Richterová se rozplakala u soudu: Tolik nenávisti...

17.03.2021 18:06

Pirátská poslankyně Olga Richterová se dnes rozplakala u soudu, který řeší její žalobu na občanskou aktivistku Nelu Liskovou. Ta v roce 2019 sdílela lživý výrok, podle kterého Richterová nabízí volné byty migrantům. „Tolik nenávistných zpráv jsem v životě nedostala,“ prohlásila pohnutým hlasem Richterová, která žalobu bere jako boj proti dezinformacím.

Pirátka Richterová se rozplakala u soudu: Tolik nenávisti...
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová

Richterová žaluje aktivistku Nelu Liskovou za pomluvu a po Liskové kromě omluvy žádá přes půl milionu korun za psychickou újmu s tím, že vysouzené peníze daruje na dobročinné účely, konkrétně na boj s dezinformacemi. Obvodní soud pro Prahu 1 dnes žalobu řešil a přítomná poslankyně nechtěně ukázala velké emoce, které v ní případ vyvolává.

„Chci vědět, jestli vám někdo řekl, že viděl tento příspěvek, následně ten otevřený dopis? Jestli tomu věřili a jakým způsobem reagovali? Rodina, vaši kolegové?“ ptala se během výslechu Richterové soudkyně Dagmar Stamidisová.

„Nejbližší rodina viděla, jak jsem z toho rozhozená. Tolik nenávistných zpráv jsem v životě nedostala,“ odpovídala Richterová se slzami v očích. „Já se omlouvám. Je mi to moc trapné,“ byla zjevně rozrušená místopředsedkyně Pirátů.

„Jde o to, že žiju život úplně normální mámy. Snažím se co nejlíp dělat politickou práci – podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A na slušnou žádost o stažení lži prostě přijde stupňování útoku. Mně psala spousta cizích lidí ošklivé nadávky. Nechci to opakovat, jsou to sprosťárny. Spousta lidí psala výzvy k zabití veřejně po internetu. To nejsou normální věci a nemůžeme dopustit, aby se to dělo,“ pronesla pohnutě Richterová podle informací serveru iDNES.cz.

Další výslech žalobkyně poté soudkyně přesunula na příští jednání. Richterová žaluje Liskovou za sdílení vymyšlené citace, podle které Richterová prohlásila, že „bychom v ČR mohli v první vlně přijmout desítky tisíc uprchlíků a věnovat jim pro jejich pohodlí startovní byty pro mladé“.

Tato nepravdivá citace se poprvé objevila na stránce Pirátská pravda, která ale není s Českou pirátskou stranou nijak spojena. Tento smyšlený příspěvek pak sdílela aktivistka Nela Lisková s tím, že ho vyslovila právě poslankyně Richterová.

Příspěvek byl po několika urgencích smazán, ale jádro sporu vězí v tom, zda příspěvek odstranili správci Facebooku nebo ho dobrovolně smazala sama Lisková, jak tvrdí. Po podání žaloby na Liskovou označila aktivistka v otevřeném dopise celou kauzu za zpolitizovanou a Richterovou nazvala hysterkou, která si hraje na oběť. Českou pirátskou stranu pak označila za zločineckou neofašistickou organizaci, která podporuje terorismus.

„Ze své strany neshledávám absolutně žádné pochybení. Prezentuji svobodně své politické názory, což není zločin,“ hájila se Lisková a dodala, že nemá povinnost ověřovat si pravdivost sdílených příspěvků. „Osobně nejsem přesvědčená o tom, že to není pravda,“ dodala navíc Lisková, která však nijak nedoložila, že politička sporný výrok o bydlení pro migranty někdy skutečně vyslovila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

20:56 „Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

Bez vakcín se nemoci covid-19 a přeplněných nemocnic neubráníme, to na denní bázi slyšíme z úst nejv…