Píšeme do statistik všechny mrtvé s covidem, sdělil pod tlakem Blatný. Klidně i oběti dopravních nehod

22.01.2021 16:42

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek se pře s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), že je podle něj Česká republika nyní jedna z nejhorších zemí v Evropě v počtu zemřelých na sto tisíc obyvatel. Podle Blatného tomu tak není. „My vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu a má covid, jako člověka, který zemřel na covid, tak ten den máme kolem 150 mrtvých,“ vysvětlil ministr Blatný, jak u nás fungují koronavirové statistiky.

Píšeme do statistik všechny mrtvé s covidem, sdělil pod tlakem Blatný. Klidně i oběti dopravních nehod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jakub Michálek
reklama

Michálek tvrzení o neblahém vývoji u nás předložil již během čtvrteční schůze Sněmovny, která se týkala prodloužení nouzového stavu.

Podle pirátského poslance je nyní Česká republika v počtu úmrtí s covidem-19 denně v porovnání s dalšími evropskými státy mezi těmi nejhoršími. „Česká republika s 15 osobami za den na sto tisíc obyvatel je na tom podobně jako Slovensko. Umírá nám denně na covid třikrát víc lidí než v Rakousku a dvakrát víc lidí než v Polsku. A o třetinu víc lidí umírá než v Německu,“ upozornil.

Dle Michálka tak nyní atakujeme chvost Evropy a nepříznivý vývoj se dá srovnávat s nejhoršími státy, jimiž v rámci této statistiky jsou Portugalsko a Velká Británie.

Ministr Blatný však uklidňuje s tím, že si danou statistiku vykládá každá země, jak chce; a nás jsou za oběti covidu-19 považovány i oběti dopravních nehod. „My vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu a má covid, jako člověka, který zemřel na covid,“ upozornil.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Rovněž nesouhlasil, že bychom na tom byli hůře než naši sousedé: „Když by se podíval člověk na vedlejší data z té stejné stránky, tak zjistí, že k 19. lednu má Německo na svých 83 milionů obyvatel hlášeno 1700 mrtvých denně. To znamená, kdybych to přepočítal na počet lidí v ČR, tak u nás by muselo za ten den zemřít 204 lidí. Nezemřelo jich 204,“ řekl Blatný.

Vadí mu, že statistiky jsou leckde interpretovány odlišně. „Německo v současné době má výrazně vyšší smrtnost než Česká republika. A jestliže tyto dva parametry dáte do korelace, tak kde se jim proboha ti mrtví berou, jestliže nemají žádné nově nakažené? To je jenom důkaz toho, že v Evropě není nastaven žádný standard, jak to vykazovat,“ shrnul. Nejhůř na tom jsou podle něj ti, co úmrtí lidí s covidem „vykazují poctivě“.

Podle statistik Ministerstva zdravotnictví u nás s covidem-19 zemřelo již 15.130 lidí. U statistiky není přesně rozlišeno, kolik z nich podlehlo přímo této nemoci a kolik jich zemřelo z jiné příčiny, např. kvůli dopravní nehodě v době, kdy byli pozitivní.

Za minulý rok se počty úmrtí u nás zvýšily, zejména u starších lidí. Za prvních 50 týdnů loňského roku zemřelo v Česku o 14 procent více lidí, než je průměr za stejné období z let 2015 až 2019. Nejvýraznější nárůst počtu úmrtí byl ve věkové kategorii 75 až 84 let, ve které zemřelo zhruba o pětinu více lidí.

Poslanci ve čtvrtek odhlasovali komunistický návrh na prodloužení nouzového stavu do 14. února. Vládní návrh, který počítal s prodloužením nouzového stavu až do 21. února, nakonec Sněmovnou neprošel. Pro prodloužení nouzového stavu, který v České republice platí již od 5. října loňského roku, hlasovalo 54 zákonodárců z přítomných 101, přičemž pro se vyslovila vládní koalice stran ANO, ČSSD spolu s komunisty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

17:25 Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

Policisté se pokusili zadržet poslance Lubomíra Volného (Jednotní, zvolen za SPD) za porušování vlád…