Pithart, Kocáb, Halík, Gabal a další se sešli a vydali prohlášení

12.11.2014 11:30

Nelze být důvěryhodnými členy západního společenství a zároveň legitimizovat nebo mezinárodně podporovat agresivní politiku Kremlu. Uvedli to ve společném prohlášení někdejší zakladatelé Občanského fóra a slovenské Veřejnosti proti násilí, které vznikly po 17. listopadu 1989. Prohlášení signatářů má ČTK k dispozici.

Pithart, Kocáb, Halík, Gabal a další se sešli a vydali prohlášení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pithart
reklama

Česká republika a Slovensko by podle prohlášení neměly zpochybňovat svou dosavadní zahraniční a bezpečnostní politiku, na které stojí jejich svoboda i prosperita. „Pětadvacet let od pádu komunismu je dostatečná doba na to, aby si prezidenti a premiéři obou zemí uvědomili, že tato svoboda a prosperita je v západním světě a naopak nejistota a rizika byla a jsou mimo západní svět," stojí v prohlášení. „Nehazardujme se svou bezpečnou, evropskou a atlantickou budoucností," uvedli signatáři, mezi kterými jsou například Fedor Gál, Peter Zajac, Ivan Gabal, Tomáš Halík, Michael Kocáb a Petr Pithart.

Současnou politiku Česka a Slovenska vnímají zakladatelé hnutí jako dvojznačnou

Připomínají, že Česko a Slovensko prožívají výjimečné čtvrtstoletí bezpečí, stability, svobody a rostoucí kvality života, což je důsledkem zhroucení komunismu a sovětského impéria v Evropě. „Ale především je to dílem naší vlastní snahy definitivně, po mnoha neúspěšných pokusech v průběhu 20. století, ukotvit naše postavení v západním světě, v jeho bezpečnostním, právním a demokratickém sytému," zdůraznili signatáři.

Současnou politiku Česka a Slovenska vůči spojeneckým závazkům vnímají zakladatelé hnutí jako dvojznačnou. „Naše váhání a obojakost vytvářejí nebezpečnou situaci, ve které poškozujeme svou spojeneckou důvěryhodnost, své spojence a v důsledku i vlastní geopolitickou pozici a bezpečnost," píše se v prohlášení.

Občanské fórum a Veřejnost proti násilí vznikly po sametové revoluci a spojovala je nespokojenost s vládnoucím komunistickým režimem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

19:49 Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

Podle senátorky Miroslavy Němcové (ODS) není vláda schopna řídit zemi v době krize. Němcová hovoří r…