Úvodem Pithart sdělil, že díky členství v těchto institucích můžeme říct, že jsme pevně ukotveni v západních demokratických strukturách. Je spokojen s tím, že tomu začíná odpovídat i naše zahraniční politika. „V posledních týdnech je jasné, že vláda už převzala kormidlo a pochybnosti už nebudou namístě,“ věří expremiér a připomněl, že o tvorbu zahraniční politiky se dělí vláda s prezidentem.
Zmínil, že problém byl, že jsme neměli jasného ministra zahraničních věcí. „Už ho ale máme a já jsem jím mile překvapen. Bylo nejisté, zda uhájí pozici ve své straně, a i to se stalo,“ řekl spokojeně Pithart a dodal, že je nutné dodat, že ministr zahraničí Tomáš Petříček hrál vysokou a riskantní hru, když si jasně řekl, že chce dělat tuto politiku a potřebuje k tomu mandát, jinak ji dělat nebude.
„Tohle není u nás obvyklý postoj. Takže tu jeho vysokou hru vnímám velmi pozitivně,“ doplnil.
Mnozí politici hovoří o Zemanovi jako o někom, kdo nás směřuje na východ do Ruska a do Číny. To je podle Pithartových slov už ale zjevné jen z toho, kam je náš současný prezident zván. Do středoasijských republik, Moskvy a Pekingu. „Nezvou ho do Londýna, Paříže ani do Washingtonu, ačkoliv o to tak stál,“ připomněl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab