Placení zápisného od nového semestru se nestihne schválit

06.05.2012 13:04

Na vysokých školách se ještě příští akademický rok nebude vybírat zápisné. Podle serveru Aktuálně.cz se to nestihne. Školy tedy budou muset vyřešit problém s financováním samy.

Placení zápisného od nového semestru se nestihne schválit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Šéfka sněmovního školského výboru Anna Putnová (TOP 09) serveru řekla, že by se školné mělo projednat jako vládní návrh.

„Ta příprava potom zabere minimálně rok. Nicméně pokud chceme, aby v tomto volebním období byla ta spoluúčast zavedena, pak musíme na tom začít velmi intenzivně pracovat a začít o tom jednat hned,“ vysvětlila Putnová.

Změna vysokoškolského zákona by měla vycházet z vládního návrhu

Podle Putnové se jedná o zásadní změnu, na kterou se v Česku čekalo 20 let. Proto by měla projít standardní cestou vládního návrhu.

S tím souhlasí i další člen školského výboru Walter Bartoš (ODS). „Myslím si, že poslanci by neměli dávat návrh o zápisném, to musí být vládní návrh zákona,“ uvedl pro server Aktuálně.cz.

Parametry vysokoškolského studia by prý neměly být pozměňovány pouze poslaneckou novelou.

Zápisné by mělo dosáhnout výše 3 až 3,5 tisíce korun za semestr. Má nahradit odložené školné, které už vláda Petra Nečase (ODS) nestihne zavést.

Zápisné vykompenzuje škrty v rozpočtech

Vysokým školám by měla částka vybíraná za každý semestr nahradit ztráty, které jim způsobily škrty v rozpočtech. Nejdříve se zrušily 1,2 miliardy na regionální školství, pak došlo k vázání rozpočtu ministerstva školství, na čemž se vysoké školy participovaly částkou zhruba 600 milionů korun.

Akademici ale o školném od začátku pochybovali. Vybrané peníze by závisely na počtu přijatých studentů, což by nijak nepřispělo ke zkvalitnění vysokého školství. Aktuálně.cz to řekl bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…