Plán Leyenové, jak krotit energie: Omezit spotřebu ve špičkách. A platit „solidární příspěvek“

07.09.2022 17:12 | Zprávy

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že v Bruselu nalezli pět „okamžitých“ kroků ke zkrocení cen energií v Evropské unii. Energetickou krizi podle Leyenové vyřeší, pokud „snížíme příjmy Ruska“ z plynu, v EU se povinně sníží spotřeba elektřiny ve špičkách či například to, že se zavede pro ropné a plynárenské společnosti „solidární příspěvek“. Návrh, který Komise oficiálně předloží příští týden, je tak dosti odlišný od navrhovaných opatření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). „Nastala těžká doba, která jen tak neskončí,“ sděluje Leyenová. Fiala svolal jednání.

Plán Leyenové, jak krotit energie: Omezit spotřebu ve špičkách. A platit „solidární příspěvek“
Foto: Repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Přestože se v posledních měsících objevují názory, že za energetickou krizi, v níž se Evropská unie ocitla, může její silně regulovaná dlouholetá energetická politika a zásahy, které mají Unii nasměrovat k „uhlíkové neutralitě“, a ruské omezování toku plynu do Evropy již bylo jen posledním hřebíčkem, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová míní, že je z energetické krize kromě Ruska vinna změna klimatu.

„Rusko manipuluje s našimi energetickými trhy a my čelíme astronomickým cenám,“ uvedla.

Komise řešení energetické krize vidí v návrhu na zavedení povinného cíle pro snížení spotřeby elektřiny ve špičkách či v omezení příjmů společností vyrábějících elektřinu s nízkými náklady.

„Nízkouhlíkové zdroje energie přinášejí nečekané příjmy. Je načase, aby spotřebitelé využili jejich nízkých nákladů. Neočekávané zisky navrhneme přesměrovat na podporu zranitelných osob a podniků,“ uvedla.

Nevynechala ani „solidaritu“. Společnosti vyrábějící fosilní paliva totiž podle návrhu Komise budou muset odvádět „solidární příspěvek“. „Ropné a plynárenské společnosti rovněž dosahují obrovských zisků,“ vadí Leyenové, a proto se chystá tento „solidární“ příspěvek zavést.

Do energetických společností chce zároveň nalít likviditu. „Aktualizujeme náš dočasný rámec, aby bylo možné rychle poskytovat státní záruky,“ oznámila šéfka Komise s tím, že je třeba energetické společnosti podpořit, aby se vyrovnaly s volatilitou trhů.

Posledním řešením energetické krize pak má být zastropování ruského plynu. „Musíme snížit příjmy Ruska, které Putin využívá k financování této kruté války proti Ukrajině. Jsme na to připraveni. Na začátku války tvořil ruský plyn z plynovodů 40 % veškerého dováženého plynu. Dnes je to již jen 9 % našeho dovozu plynu,“ uvedla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

20:59 Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

Zaslouží si učitelé dva měsíce prázdnin? Právník Petr Kolman si myslí, že ano.