Platit za Itálii? To by Češi dopadli... Sorosův nápad by byl výhodný hlavně pro něj. Hana Lipovská má i dobrou zprávu pro ty, co nechtějí euro

04.05.2020 19:00 | Zprávy

ROZHOVOR „Solidarita v rámci Evropské unie by znamenala především obrovskou nesolidaritu našeho státu s námi samotnými,“ píše v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ekonomka a spoluzakladatelka Institutu svobody a demokracie Hana Lipovská o unijních koronavirových dluhopisech. Podle ekonomky můžeme být „jen stěží solidární s Itálií, která se desítky let bezuzdně zadlužovala, a kde je průměrná mzda takřka třikrát vyšší než u nás“. Současnou Evropskou unii pak přirovnává k „ne zcela sympatické tchyni“. A připojila, co si myslí o Sorosově nápadu.

Platit za Itálii? To by Češi dopadli... Sorosův nápad by byl výhodný hlavně pro něj. Hana Lipovská má i dobrou zprávu pro ty, co nechtějí euro
Foto: archiv H. Lipovská
Popisek: Hana Lipovská

Viceguvernér České národní banky Marek Mora v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že pro Česko je v současné době výhodou, že není členem eurozóny. Krize podle něj bude mít také dopad na její soudržnost. Souhlasíte?

To, že nejsme v eurozóně, je pro nás výhodou nejen v současné době, ale pořád. Mezinárodní měnový fond v dubnu vydal prognózu ekonomického růstu pro rok 2020. Je asi nesmysl diskutovat, zda se česká ekonomika propadne o 6,5 nebo 6,4 procent, nicméně vypovídající hodnotu má srovnání prognóz pro jednotlivé země. Potvrdilo se, že eurozóna je příliš propojená – když chytne virus jedna země, „promoří“ se ihned i ty ostatní.

Mezinárodní měnový fond očekává propad ekonomiky eurozóny o 7,5 procent. Oproti tomu Polsko má klesnout „jen“ o 4,6 % a Maďarsko „jen“ o 3,1 %. Na počátku snad přežívala naivní představa, že zdravé státy potáhnou nahoru jako lokomotiva ty nemocné. Tento sen se nenaplnil. Naopak – eurozónu dneška můžeme přirovnat k dlažební kostce. Pokud ji přivážeme k nafukovacímu balonku, kostka nepoletí nahoru, ale naopak stáhne balonek dolů. Stejně tak v eurozóně táhnou státy jako Řecko, Itálie nebo Španělsko země, kterým by se bez provázanosti s nimi mohlo dařit i v době naprostého uzamčení ekonomiky lépe.

Eurozóna navíc v žádném případě soudržná není. Současná krize bude působit dvěma směry – jednak posílí tlak na návrat k suverénní měně, jak ukazuje příklad Salviniho Itálie, jednak, směrem z Bruselu k národním státům, poroste tlak na stále hlubší integraci. Už dnes vidíme, že Brusel bude tlačit ještě více na Českou republiku a na Polsko, aby se zřekly suverénní měny a vyměnily ji za problémové euro.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

10:00 Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

Slovenský premiér Robert Fico a srbský prezident Aleksandar Vučič se navzdory tlaku pobaltských stát…