Viceguvernér České národní banky Marek Mora v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že pro Česko je v současné době výhodou, že není členem eurozóny. Krize podle něj bude mít také dopad na její soudržnost. Souhlasíte?
To, že nejsme v eurozóně, je pro nás výhodou nejen v současné době, ale pořád. Mezinárodní měnový fond v dubnu vydal prognózu ekonomického růstu pro rok 2020. Je asi nesmysl diskutovat, zda se česká ekonomika propadne o 6,5 nebo 6,4 procent, nicméně vypovídající hodnotu má srovnání prognóz pro jednotlivé země. Potvrdilo se, že eurozóna je příliš propojená – když chytne virus jedna země, „promoří“ se ihned i ty ostatní.
Mezinárodní měnový fond očekává propad ekonomiky eurozóny o 7,5 procent. Oproti tomu Polsko má klesnout „jen“ o 4,6 % a Maďarsko „jen“ o 3,1 %. Na počátku snad přežívala naivní představa, že zdravé státy potáhnou nahoru jako lokomotiva ty nemocné. Tento sen se nenaplnil. Naopak – eurozónu dneška můžeme přirovnat k dlažební kostce. Pokud ji přivážeme k nafukovacímu balonku, kostka nepoletí nahoru, ale naopak stáhne balonek dolů. Stejně tak v eurozóně táhnou státy jako Řecko, Itálie nebo Španělsko země, kterým by se bez provázanosti s nimi mohlo dařit i v době naprostého uzamčení ekonomiky lépe.
Eurozóna navíc v žádném případě soudržná není. Současná krize bude působit dvěma směry – jednak posílí tlak na návrat k suverénní měně, jak ukazuje příklad Salviniho Itálie, jednak, směrem z Bruselu k národním státům, poroste tlak na stále hlubší integraci. Už dnes vidíme, že Brusel bude tlačit ještě více na Českou republiku a na Polsko, aby se zřekly suverénní měny a vyměnily ji za problémové euro.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs