Platíte za elektriku? Tak toto vás potěší: ČEZ prý vyplatil 180 milionů řidiči. Z Kosova

20.07.2017 7:27

Komu vyplatil ČEZ 180 milionů krátce po privatizaci albánské distribuční sítě? I to se snažila vypátrat MF Dnes. A zjistila, že šlo o řidiče, Kosovana Nue Kalaje.

Platíte za elektriku? Tak toto vás potěší: ČEZ prý vyplatil 180 milionů řidiči. Z Kosova
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

„V kolonce odesílatel stojí na Kalajově účtu: CEZ, a. s.,“ popisovala již v minulosti MF Dnes. Banka pak Kalajovi dovolila vybrat peníze v hotovosti, za což přišel od albánských úřadů trest. 

Kalaj byl jedním z řidičů, který doprovázel manažery ČEZ při jejich cestě po Albánii v roce 2007. Mimo jiné se také staral o jejich bezpečnost. 

„ČEZ mě pověřil, abych našel člověka, který se o ně postará, kdykoli přijedou do Albánie. Například je zaveze na letiště a bude je doprovázet po zemi. Abych pravdu řekl, měli strach z únosu,“ zmínil o osobě Kalaje ostravský podnikatel Hamza Merxhani. Tento muž měl s ČEZ smlouvu na poradenské služby v souvislosti s privatizací, do kontaktu se společností se dostal přes své známé.

 „Moje role spočívala v tom, že jsem Čechy doprovázel po Kosovu, Albánii a Makedonii kvůli bezpečnosti. Měli informace, že jsem se angažoval ve vlasteneckém hnutí, a měli tak jistotu, že jim zaručím bezpečí,“ tvrdil však Merxhani před albánskou vyšetřovací komisí. Důvodem jeho setkání s ní však byla především postava Kalaje. Ten pak podle Merxhaniho žádné konexe na tamní politiky neměl. 

Albánským angažmá společnosti ČEZ se nyní zabývají tamní úřady i česká policie. Otázkou, kterou se nyní úřady zabývají, je to, zda peníze, jež Kalajovi dorazily na účet, nekončily v kapsách tamních politiků.

ČEZ se k danému případu vzhledem k šetření vyjadřovat nechce. Peníze přitom Kalajovi posílal na účet již od roku 2008, kdy byl placen za poradenství, následně již pak přicházel plat. „A pak, v červnu 2009, jen pár dní po podepsání privatizační dohody, přistane na Kalajově účtu více než padesátinásobek toho, co do té doby dostal – zmíněných 6,8 milionu eur. V poznámce pro příjemce tentokrát žádné vysvětlení nenajdeme,“ uvádí MF Dnes.

Kalaj pak k celému případu uvádí, že pro ČEZ sháněl informace, které firma potřebovala pro vstup na tamní trh. Poslanecká komise, jež vstup ČEZu do Albánie vyšetřovala, však o Kalajovi hovoří jako o korupčním emisarovi ČEZ. Důvodem jsou mimo jiné i vazby na syna tehdejšího premiéra Berishi Shkelzena. 

ČEZ v současné době v zemi nepůsobí, v roce 2013 zde přišel o licenci. 

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Kdo nese odpovědnost za situaci v Praze? Vláda nebo Vy?

Jako primátora se vás ptám. Jak je možné, že se v jiných krajíc řeší, zda mají pro uprchlíky kapacity (ubytovací, zdravotní, sociální, práci…),v Praze toto evidentně nikdo neřešil, nikdo se lidí neptal. Víte mě to přijde tak, že hlavně pažané jsou solidární hodně, ale zbytek republiky méně a ze všeh...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Na Babišově mítinku tekla krev. Důchodkyně na zemi

14:03 VIDEO Na Babišově mítinku tekla krev. Důchodkyně na zemi

Třetí den obytňákového putování Andreje Babiše po jižní Moravě má zatím bezkonkurenčně nejdramatičtě…