Poslanci dnes ve druhém čtení budou řešit nárůst platů ústavních činitelů, tedy i těch svých. Podle komentátora LN Petra Kamberského se z tohoto tématu stává „fraška sezony“. Výrok hlavy státu považuje autor za Zemanův pokus napravit si reputaci na úkor poslanců. Prezident totiž včera při návštěvě Brna řekl, že zvýšení platů o 14 % považuje za „nenažranost“. Slíbil také, že takový návrh bude vetovat.
Poslanci si nejdříve platy zmrazili a nyní se snaží vrátit své příjmy do normálního režimu tak, aby jejich platy nezaostávaly za odměnami jiných ústavních činitelů. „Tuto lekci si sněmovna dobře zapamatuje. Vidí, jak poslanecké platy poklesly oproti státním zastupitelům či soudcům; vidí, kam vedlo výrazné a dobrovolné sebeomezení. Je úplně jedno, zda nám přijde poslanecký plat malý, velký nebo akorát,“ píše v komentáři s názvem Kašpárkov. Platy poslanců byly totiž v roce 2010 zmraženy na 4 roky, což znamená, že v roce 2015 by mělo dojít ke skokovému navýšení. Od ledna 2015 by se platy poslanců měly počítat jako 2,75násobek průměrné mzdy za rok 2013, která činila podle ČSÚ 24 622 Kč. Aby nárůst nebyl tak veliký, hledají poslanci přijatelnou míru růstu svých příjmů.
Jedním si podle Kamberského můžeme být nyní jisti. „Podobnou `chybu` – snížit si či zmrazit si mzdu – žádní politici již nikdy neudělají,“ konstatuje komentátor LN.
ANO navrhuje nárůst o šest set, o 1 %
V přetahované o platy politiků pro příští rok přišlo ANO s tím, že by bylo nejlepší vrátit se k původnímu vládnímu návrhu, tedy zvýšit od ledna základní plat poslanců a senátorů jen o jedno procento. ANO také navrhuje, aby se zákonodárci k debatě o příjmech zákonodárců vrátili znovu příští rok. I ČSSD se teď přiklání k tomu vrátit se k původnímu návrhu, zvýšit platy politiků o procento.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr