Plukovník z ČSSD se vysmál americkým vojákům za to, co jim nedávno provedli Rusové

18.04.2014 9:07

Středočeský krajský zastupitel za ČSSD, plukovník v záloze Jiří Csermelyi, se podělil o perličku ze současných rusko-amerických vztahů. V textu, který publikoval na svém profilu na ParlamentníchListech.cz, popsal „střet“ obou armád v Černém moři. Učinil tak s odvoláním na server Military.com či stránky americké televize NBC.

Plukovník z ČSSD se vysmál americkým vojákům za to, co jim nedávno provedli Rusové
Foto: hns
Popisek: Saab JAS 39 Gripen, Ilustrační foto

Anketa

Kterého z těchto bývalých vrcholových politiků byste chtěli zpět?

hlasovalo: 9407 lidí

Do neutrálních vod Černého moře měl desátého dubna připlout torpédoborec amerického námořnictva Donald Cook. „Aby tam trošku zaharašil zbraněmi a demonstroval podporu kyjevským vládcům,“ vysvětluje sociální demokrat. Přítomnost lodi samozřejmě zaregistrovaly ruské jednotky.

O dva dny později ruské letectvo vyslalo k hlídkovému letu nevyzbrojený letoun Su-24, vybavený nejnovějším radioelektronickým systémem Khibiny. Podle líčení ruskojazyčných médií měly systémy amerického torpédoborce zaregistrovat ruský letoun na dlouhou vzdálenost.

„A najednou... Všechno zhaslo. Na obrazovkách tma. Tok elektronických dat se zastavil a 20mm šestihlavňové rotační kanony protiletadlových systémů Phalanx byly bezradné,“ popisuje plukovník v záloze americké setkání s nejnovějším ruským systémem.

Celý a nekrácený text Jiřího Csermelyiho ZDE.

Ruský pilot měl pak demonstrativně zahřmět nad palubou torpédoborce, celkem dvanáctkrát imitovat raketový útok (ačkoliv byl nevyzbrojen), a posléze v klidu odletět. Americkým expertům se prý za celou dobu nepodařilo „nahodit“ palubní elektroniku, bez které byl obrovský torpédoborec nepoužitelný.

„Až když ruský letoun zmizel za horizontem, zbraňové systémy torpédoborce ožily, obrazovky zablikaly a ukázaly prázdné, krásně modré dubnové nebe,“ píše Csermelyi. Výsledkem prověrky nového ruského systému mělo být, že 27 amerických mariňáků z Donalda Cooka si podalo žádost o propuštění do civilu.

Torpédoborec byl urychleně evakuován do bezpečí rumunského přístavu a členové posádky prý nyní procházejí „nezbytnými procedurami s psychologem“. Mluvčí Pentagonu incident v Černém moři označil za „nepřípustné zastrašování demoralizující posádku lodi a negativně působící na celkové klima mezi mužstvem“.

Csermelyi k tomu poznamenává, že v časech „studené války“ bývaly podobné „vtípky“ běžnou zábavou vojenských pilotů. Tehdejší mariňáky by však prý nejspíš ani nenapadlo chodit k psychologovi.  

Zdroje, které Jiří Csermelyi přiložil k článku:

http://www.military.com/daily-news/2014/04/14/russian-jet-makes-multiple-passes-by-us-destroyer.html

http://www.nbcnews.com/storyline/ukraine-crisis/russian-fighter-jet-buzzed-u-s-ship-officials-n79971

http://news.yahoo.com/apnewsbreak-russian-jet-passes-near-us-warship-155042130--politics.html;_ylt=A0LEVz_9DVBTPgoAdA5XNyoA;_ylu=X3oDMTEzZ2VmZmIzBHNlYwNzcgRwb3MDMwRjb2xvA2JmMQR2dGlkA1ZJUDM4NV8x

Zde můžete plukovníkovi v záloze položit dotaz:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…